България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

80-90% от разпространението на Ковид-19 става на закрито, очаква ни нова вълна

"Маймунската шарка е много различна по отношение на епидемиологията си спрямо коронавируса", каза д-р Петър Марков

05.08.2022 | 09:32 Редактор:

Почти 90% от всички нови инфекции в Германия в момента се дължат на подтипа BA.5. Променя се не само самият вирус, но и симптомите, с които трябва да се съобразяват заразените. Освен най-честите възпаленото гърло, главоболие и запушен нос, болните се оплакват и от особено оживени сънища. Те са много интензивни и често завършват с кошмари. Как ще продължи да се променя вирусът?

Поредната вълна от Ковид-19

"За един въздушно-капково пренасян вирус е типична сезонна епидемиологична разпространяемост. Есента и зимата винаги имаме по-високо разпространение, отколкото лятото. Вълната, която виждаме, има намаляване на случаите. Сега изглежда, че тази вълна започва да преваля вече, но есента и зимата има вероятност да има увеличение на случаите. А въвеждането на мерките е нещо много разумно. Сега, за разлика от предишните пъти, се въвеждат навреме", каза епидемиологът и преподавател в лондонското училище по тропическа медицина д-р Петър Марков в студиото на "България сутрин".

Той посочи, че 80-90% от разпространението на вируса става на закрито - градски транспорт, заведения и т.н..

"Важно е да се носят маски, когато има много вирус наоколо. Когато сме навън - това е много по-малко важно. Когато има силно разпространение на вируса, би трябвало навсякъде на закрито да се носят маски. Проветрението има значение. А 5 дни за карантина е кратко. Може би, ако са 5 дни, но с излизане с отрицателен антигенен тест. Те са евтини и лесни за правене", допълни д-р Марков в ефира на Bulgaia ON AIR.

И припомни, че за карантина може да се говори, когато човек е контактен на положителен, а изолацията е за самия заразен.

Как се справя Великобритания с пандемията и кога може да си сложим втора бустерна доза?

"Великобритания не е най-добрият пример за това как една държава трябва да се справя с пандемията, с изключение на много успешната им ваксинационна кампания. В други отношения те не се представят добре, те имаха доста популистко управление, което се влияеше повече от това какво мислят хората, отколкото кое е правилно. Маски се носят единствено в здравни заведения", подчерта епидемиологът.

Според него Италия е много по-добър пример.

"Те си взеха поука от първоначалните вълни и много стриктно следят разпространението на случаите. На всеки две седмици правят преглед на ситуацията. А за да се постигне високо ваксинационно ниво, трябва добра комуникация с хората, информационна кампания. Втората бустерна доза може да се постави 6 месеца по-късно след първата. Новите варианти успяват да избегнат имунитета от предишните ваксини", категоричен е д-р Петър Марков.

Той смята, че наличните ваксини продължават да ни предпазват от тежко протичане на Ковид-19 и от смърт.

Маймунската шарка

"Тя е много различна по отношение на епидемиологията си спрямо коронавируса. Тя е доста по-малко заразна, по-ниско патогенна е спрямо коронавируса. Доскоро нямаше смъртен случаи от нея. Имаме достатъчно инфекциозни болести и не искаме да имаме още, за които да имаме грижа, защото ако маймунската шарка остане завинаги да циркулира сред хората - това е още един риск за здравето", добави специалистът.

И поясни, че главният контингент, който е заразен в момента, са мъже, които правят секс с други мъже. По думите му това е при 90% от случаите.

В момента върви ваксинационна кампания срещу маймунската шарка хора от високорисковите групи.

Гледайте целия разговор във видеото.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК