fallback

Политолог и социолог: Радев лидира прокремълски ориентирана политика

Цветанка Андреева и Геновева Петрова коментират новия служебен кабинет

02.08.2022 | 09:38 Автор: Ирена Бакърджиева

Трима президентски секретари, трима представители на БСП, един депутат от "Продължаваме промяната" и един посланик влизат в състава на четвъртия служебен кабинет на Румен Радев. А какви ще са основните задачи на новия служебен кабинет и каква политика ще следва той, очакваме да разберем днес от 12 часа в Гербовата зала на Дондуков 1.

"Странното е това, което вече се наложи като тенденция, когато обсъждаме служебните кабинети, че трябва да разчитаме личната политическа заявка на президента чрез избора на състава на кабинета. Четвърти кабинет Румен Радев дава определени политически знаци и заявки", заяви политологът Цветанка Андреева в студиото на "България сутрин".

Социологът Геновева Петрова каза от своя страна, че на този етап можем да откроим няколко неща като това, че в кабинета няма ярки политически лица, в което бихме могли да прочетем знак, свързан със социалистическата партия, защото в последните месеци отношенията между президента и БСП не са гладки. Освен това според нея служебното правителство е изразител на амбицията на президента за пренареждане или преструктуриране на икономически интереси, политически пластове и в много голяма степен преориентация на геостратегически приоритети.

"Изборът на президента Радев навежда на мисълта, че той прави реплики и влиза в диалог с "Продължаваме промяната", които той създаде, и с ДБ, които пък се отказаха от него. По същия начин от него се отрекоха и политическите му отрочета "Продължаваме промяната". Фокусът му този път чрез избор на кабинет не е ГЕРБ, по-скоро се насочва към БСП, като ясно показа, че той е лидер вляво. Това са знаци, че президентът ще лидира лявото пространство, категорично не е съгласен с провежданата дотук политика", твърди Андреева пред Bulgaria ON AIR.

Петрова смята, че това са заявки за лидиране на една много по-широка прокремълски ориентирана политическа част от обществото. Предвид действията и противоречията между президента и правителството през последните месеци има шанс да се очаква известен реваншизъм. Предвид други по-сериозни за държавния глава цели, които стоят в основата на формирането на излъчването на това служебно правителство, заради тях може би реваншистките прояви няма да са толкова очевидни, но при всички положения шансове и очаквания за такива съществуват.

"Самият избор на икономическия министър донякъде е реванш, който президентът търси спрямо Корнелия Нинова. Това е човек, който тя уволни. Лявото в България повече се асоциира с пропутинска линия. В този смисъл лидиране на силна левица е опасна заявка. Дясното сякаш остава много повече в евроатлантическия контекст и именно това е новото предизвикателство, което президентът Радев ни поднася", коментира Андреева.

На въпроса защо президентът е избрал именно Гълъб Донев за министър председател, Петрова посочи, че можем да допуснем, че това е част от публичното послание за акцент върху социалната политика. От друга страна, според нея има и чисто прагматичен аргумент за избора на Гълъб Донев, защото той е един от много близките представители на екипа на президентската администрация. Участие в правителството имат не просто трима президентски секретари, а всъщност едни от най-близките и най-лоялните представители на администрацията на Радев.

"Когато решаваш икономически проблеми с политически средства в условия на война, тогава можеш да навлечеш много по-тежки и дългосрочни травми не само за икономиката, но и за цялата национална сигурност. Затова президентът Радев трябва да е изключително внимателен в действията си, защото той е следен под лупа не само за лоялност от Кремъл, но и от НАТО, и от европейските партньори, ще бъде следен и в България. Всеки един негов избор ще направи заложник съдбата на обществото, на държавата, на бизнеса ни", смята Андреева по въпроса за проблемите в енергетиката и икономиката на страната.

Петрова заяви, че една от целите на този служебен кабинет е да не се роди нов политически проект, затова и много от имената, които са включени, всъщност не са предварително очакваните и не са имена, които са имали активност преди това. Ако се върви към създаването на някакъв нов политически проект, това е разчетено като по-дългосрочна игра, за която периода на служебното правителство не би бил достатъчен.

Гледайте целия разговор във видеото.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

fallback
Още от България сутрин
fallback