Райският газ от години е част от начините за забавление по време на младежки купони.
"Открит е преди повече от 200 години и още тогава са открити ефектите му върху психиката – че потиска болката, прави човек замаян, неадекватен, променя възприятията му за няколко минути. Още тогава се случва първият проблем. При първата демонстрация на газа в края на 18 век един от изпиталите въздействието му изпада в такова еуфорично настроение, че пада от сцената и си счупва крака", каза биохимикът и специалист по наркотични вещества д-р Юлиян Караджов пред "България сутрин".
Той обясни, че всяко нещо е различно вредно според човека и това как се използва. Когато се използва в медицината за лека упойка, е безопасен, защото не е известно някой да е пострадал по този начин или като е ял кремче, разбито с райски газ.
Той заяви, че вдишването на райски газ не води до психоза и халюцинации, но всеки човек реагира различно на всяка дрога и е трудно да се каже какво би се случило. На въпроса дали райският газ може да е опасен за шофиране, д-р Караджов отговори, че в случая хубавото е, че ефектът продължава само 2-3 минути след вдишването, така че човек трудно ще успее да създаде проблеми на пътя.
"Проблемът е по-скоро, когато той се вдишва без атмосферен въздух. Защото има описани в медицинската литература доста случаи, когато хората се докарват до невероятни усложнения, вземайки райски газ. Не от него, а от това, че просто се подава твърде много райски газ и малко въздух и хората се задушават. Той не става за дишане. Освен това, ако той току-що се е разширил, има хора пострадали по много специфичен начин. Газът, който излиза, е адски студен – с температура минус десетки градуси. Може да причини масивни измръзвания на устата", коментира д-р Караджов.
Според него райският газ досега е минавал някак незабелязан в огромната част от информационни кампании, включително тези, в които той е участвал.
"Някак не сме му обръщали внимание, защото не е бил актуален. Аз гледам, че в момента в Англия, Холандия, Франция се говори точно за това, че не може да се забрани, защото има употреба в кулинарията, но можем да разкажем на младите хората, че играчката може да стане плачка", посочи още биохимикът.
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК