fallback

Надежда Йорданова: Ще продължи ли БСП депутинизацията? ДБ няма да поставя червени линии

"Забавихме се при антикорупционното законодателство", заяви правосъдният министър в оставка

18.07.2022 | 09:18 Автор: Елеонора Танева

Президентът Румен Радев ще връчи на БСП третия проучвателен мандат за съставяне на правителство.

"Радев е последователен в своите действия, за трети пореден път дава третия мандат на БСП. Въпреки коментарите за изострените отношения, той упражни правото си по Конституция. "Демократична България" има готовност за разумен и спокоен диалог в рамките на досега управляващите 4 партии, за да се постигне правителство в рамките на този парламент", коментира министърът на правосъдието в оставка Надежда Йорданова в студиото на "България сутрин".

Тя подчерта, че ДБ и БСП имат своите големи идеологически различия. 

"Едно от притесненията ни е доколко ще бъде възможно едно такова правителство да проведе депутинизацията и намаляване на зависимостите на България от Русия. Трябва да разговаряме разумно, отговорно и спокойно", каза Йорданова пред Bulgaria ON AIR.

Тя е категорична, че приоритетите на новото правителство, ако бъде сформирано в рамките на този парламент, трябва да бъдат по програмата на "Продължаваме промяната". Йорданова уточни, че ДБ предварително няма да посочва червени линии в преговорите с БСП. 

"Ние ще направим всичко възможно, за да бъдем гласът на разума. БСП трябва да предложи формулата на диалога. Нашата позиция е, че премиерът трябва да бъде излъчен от "Продължаваме промяната". Аз съм притеснена от гледна точка на това колко конструктивен ще бъде диалогът", каза още Йорданова. 

Според нея, ако БСП излъчи Корнелия Нинова за министър-председател, това би било отклонение от публичните позиции на ДБ за премиер от първата политическа сила. Гостът уточни, че до момента, и по време на разговорите за съставяне на правителство с първия мандат, не е ставало въпрос за разпределение на министерски постове. 

Фокусът на работа в ресорното министерство на Надежда Йорданова е реализирането на мерките по Плана за възстановяване и устойчивост. 

"В сектор "Правосъдие" 8 закона трябва да бъдат приети до края на годината. Колегите в МП и НС положиха много усилия и 7 от всички 8 вече са готови на различен етап. Остава единствено законопроектът за медиацията и ГПК, свързан с разширяването на съдебната медиация. Във ВСС имат ангажимент да го решат до 15 септември", обясни правосъдният министър.

Три от законопроектите са в НС - Антикорупционният закон и Законът за изменение и допълнение на търговския закон, измененията в Търговския закон във връзка с несъстоятелността за самоосигуряващите се лица, тези със свободни професии.

"Законопроектът за изменение в НК, който да гарантира по-добра свобода на журналистиката, е в Министерския съвет. НК предвижда като квалифициращ състав случаите, когато има обида и клевета спрямо длъжности лица. Когато министър бъде разследван от журналист и бъдат публикувани определени данни и те не бъдат доказани, журналистът може да бъде осъден за клевета или обида. Досегашният закон води до автоцензура. Поставя в различно положение журналистите, които застават с имената си, и тези, които публикуват клеветнически статии без авторство", уточни министърът на правосъдието.

В ресорното министерство някои от поетите ангажименти са свършени предсрочно.

"Законопроектът за домашно насилие беше предвиден да се случи по-назад в годината. Не знам дали ще стигне сила на това НС, за да го приеме. Забавихме се обаче при антикорупционното законодателство. То, за съжаление, е една от мерките, които показаха, че отиващата си управляваща коалиция не намери ефективни механизми за вземане на решения. По първоначална програма антикорупционното законодателство трябваше да се разглежда в НС през януари-февруари. То трябва да е един от приоритетите при сформиране на ново правителство в рамките на този парламент", категорична е Йорданова.

Тя изрази притеснение, че не е имало добър дебат за избор на парламентарната квота във ВСС и към 3 октомври такова решение може да няма.

"В рамките на тази седмица трябва да влезе Законопроектът за разследване и търсене на отговорност на главния прокурор. Оставям и задачата за реорганизиране на Главна дирекция "Изпълнения на наказанията". Трябва да се намерят начини да се подобри организацията на работа, има голяма необходимост от модернизация", каза още министър Йорданова. 

Гледайте целия разговор във видеото.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

fallback
Още от България сутрин
fallback