Проучване на синдикатите показва, че цените на хляба намаляват, но не навсякъде. Доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН смята, че до голяма степен стабилизирането на цените се дължи на премахването на ДДС-то.
"От КНСБ казват, че между 2 и 8% има понижение на цените (бел. ред. - на хляба), като в големите градове е по-голямо - някъде достига до 20%. Там са бившите общински хлебозаводи, там ДДС-то има значение. Но основният доставчик на хляб са търговските вериги, които работят с внос и при тях действително има отражение. В малките фурни би трябвало да няма влияние, но там пък е истинският хляб", обясни той в "България сутрин".Въпреки това зърното от тази реколта е по-евтино, но от следващата ще бъде по-скъпо - с 50% нагоре от 1 октомври, стана ясно от думите му. А зърното от Украйна не е съвсем качествено, тъй като в него има забранени от ЕС препарати. Азотните торове в Украйна обаче са по-евтини.
Институтът за икономически изследвания към БАН прогнозира, че до септември ще има нормализиране на цените. След това се очаква поскъпване, тъй като производството става все по-скъпо.
"Румънците стимулират късите вериги. Ние вече закъсняхме, няма го в нашия План за възстановяване. Това е пресният плод и зеленчук, който идва от градината. Идват от Йордания, Холандия... Това са транспортни средства, въглероден отпечатък. Най-големият производител на ябълки в България тръгва да ликвидира ябълковата градина, защото сме затрупани със субсидиран внос", подчерта доц. Боюклиев."Украйна има затруднения в производството. Предстои среща, за да осигурят коридор за зърното. В Украйна трябва да се освободят от старата реколта и да имат условия да заложат новата. Там е най-богатият хумусен слой", каза за финал доц. Огнян Боюклиев.
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК