fallback

Защо се бавим с решението за РСМ и сменят ли политиците позициите си?

Всичко по темата от доц. Спас Ташев и Любомир Кючуков

23.06.2022 | 09:30 Автор: Ваня Кузманова

Външната комисия в парламента блокира френското предложение по казуса с Република Северна Македония. 

"След като успяхме да блокираме европейските институции по казуса с Македония, ние успяхме да направим същото и с българските институции по тази тема. Тук става дума за процедура от гледна точка на съдържанието на френското предложение. Отговор на ЕС на българските искания към него. От гледна точка на съдържанието България постигна това, което от самото начало поставя като изискване. Двустранните отношения да влязат в преговорната рамка, второ - те да бъдат наблюдавани на всеки етап от тези преговори от ЕК и Европейския съвет. От гледна точка на процедурата, действително имаме действие, което не се вписва в нормалната практика - даден международен документ да бъде разгледан в парламента, преди правителството да изрази своето мнение. От това се възползва опозицията в лицето на ГЕРБ, която се опита по този начин да заеме своето място. Това, което ГЕРБ демонстрира, е неинтерес към нерешаване на проблема", заяви бившият зам.-външен министър Любомир Кючуков в студиото на "България сутрин". 

По думите на историка доц. Спас Ташев има непоследователна политика на българското правителство. 

"Заявяваше се готовност да се подкрепи твърдо евроинтеграцията на РСМ. Това се казваше основно пред чужди медии, а пред българските медии се заявяваше, че ще продължи да се следва тази консенсусна политика. Разнопосочието създаде свръхочаквания. На запад свръхочакване, че България всеки момент е готова да премахне ветото, а в българското общество едва ли не, че се стига до някакво национално предателство. Европа все повече се съобразява с нашите искания. Ние имаме максимално доближаване до нашите искания в сегашната ситуация", обясни той. 

Доц. Ташев изтъкна, че към френското предложение нямаме някакви сериозни забележки. 

Забележките са към двустранния протокол. От неговото внасяне от петък до вчерашния ден имаше време, в което България да анализира съдържанието и да се коригират тези недостатъци, към които се правят забележки. В рамките на няколко месеца България трябва да възложи на външното министерство да се направят тези корекции и е съвсем реалистично ние да имаме пакет от документи, с които евроинтеграцията на РСМ да бъде съвсем реална", каза той пред Bulgaria ON AIR. 

"България се опитва да остави предложението на ЕС в сила. Механизмът, който България използва, е така наречената резерва. Тя не отхвърля предложението, но не може да даде съгласие по чисто вътрешнополитически причини. България има възможност да контролира процеса на преговори. Проблемът няма да се реши между Брюксел и Скопие или Брюксел и София. Без двустранна договорка с ясно приети срокове на изпълнение и контрол от страна ЕК, проблемът няма да се реши", посочи Любомир Кючуков.   

"Скопие се нуждае от помощ от ЕС. ЕС смята, че ние трябва да бъдем по-скоро готови с документите, да ги представим пред европейските ни партньори и тогава вниманието на Европа ще бъде насочено към Скопие и ще ускори решаването на този казус", заключи доц. Ташев. 

Гледайте целия разговор във видеото. 

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

fallback
Още от България сутрин
fallback