Депутатите се събират на извънредно заседание в парламента за обсъждане на внесения от ГЕРБ вот на недоверие. А привърженици на ВМРО се събраха пред дома на премиера Кирил Петков.
"Възможни са повече провокации, страстите са доста изострени. Оприличават ситуацията като началото на 90-те. Но все още има известен патос в хората по отношение на промяната. Това е основният мотив, който ще води оттук нататък електоралните нагласи", каза социологът Васил Тончев в студиото на "България сутрин".
Според него изборите са неизбежни.
"Гледам кадрите с това "множество", което е пред дома на Петков, и се замислям дали те са там наистина да спрат министър-председателя да отиде на работа, или да покажат, че съществуват, защото от ВМРО преди време излизаха доста по-масивно. Сега на всичките им протести се събира ръководството на партията и плюс още двама-трима. И правят нещо, с което да влязат в новините", коментира пиар експертът и писател Нидал Алгафари в ефира на Bulgaria ON AIR.
Той припомни, че на Кирил Петков се полага резиденция, в която може да живее.
"Но това показва, че той живее като всички нормални хора. Абсолютно бездействие на моя приятел Ангел. Това не е провокация, това е лека реклама на ВМРО. В дискусията днес ще има много "красиви" фрази един към друг, най-вероятно ще се върнат на онзи уличен речник. Нивото на една част от хората в НС е толкова ниско, че е логично да очакваме такова нещо", подчерта Алгафари.
По думите на Тончев нещата се решават задкулисно и на базата на лични уговорки.
"Не очаквам да се съберат 120 гласа, това не е мнозинство, с което може да управляваш. Нещата са стигнали ръба. Очевидно е, че в най-скоро време ще има съответната процедура на 3 нови мандата и нови избори", добави той.
Алгафари е категоричен, че ние не знаем кой с кого се е договорил.
"Мечтая си някой ден да седнат да се разберат г-н Борисов с г-н Доган, с Корнелия Нинова, с ген. Атанасов, със Слави и да проумеят, че в тази посока отиваме в блатото, отиваме в пропастта. По-добрият начин е да намерят начин да се създаде едно правителство, което да успее да ръководи държавата за период от време, докато приемат законовите промени, а след това да отидем на избори", посочи той.
Васил Тончев смята, че разделението е много дълбоко.
"Хората, които се отцепиха от "Има такъв народ", трябва да са наясно, че те влязоха в Народното събрание благодарение и единствено само заради името на Слави Трифонов. Може да имат всякакви качества, но ако не беше името Слави - никога нямаше да видят Народното събрание. Това, което направиха, е гадно и отвратително спрямо това, което Трифонов направи за тях", настоя Алгафари.
Социологът смята, че "Има такъв народ" са се обърнали на 180 градуса, водейки ГЕРБ и ДПС отново на власт: "Слави беше първа политическа сила преди повече от половин година, след това отиде на пето място. Най-вероятно няма да влезе в следващия парламент."
"По-некадърно правителство да ни е управлявало в последните 100 години не е имало. Има момент, в който може Слави да реши, че е по-добре да излезе от тази коалиция, защото ще затъне още повече. Сега има шанс да оцелее", отсече Нидал Алгафари.
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК