Прекомерната употреба на витамини е все по-често срещан проблем напоследък.
Хранителните добавки, богати на витамини, често съдържат големи количества активно вещество. Могат да бъдат закупени лесно, без рецепта и лекарско предписание. Експертите ги описват като средства за обогатяване хранителния прием на съвременния човек.
"Тяхната роля е предназначена не да лекуват и излекуват, или предпазват от определено заболяване, а само да обогатяват хранителния му внос", каза специалистът по хранене и диететика проф. Донка Байкова за "България сутрин".
Нарастващият интерес към витамините е желанието на хората да компенсират липсата им в хранителния режим.
"Да, има предозиране, има увличане на лица, които прекалено много се информират. И тук е рискът", допълни проф. Байкова.
Прекаленият прием на провитамин А създава рискове за черния дроб и дори води до рак на белия дроб. Прекомерният прием на манган и фосфор пък може да доведе до клетъчни увреждания.
Наблюденията показват, че предозирането с голямо количество хранителни добавки може да причини образуване на микроаденом на хипофизата.
"Не трябва да прекаляваме в приема. Самолечението с такива хранителни добавки води до една свръхактивност на имунната система, съответно до отключване на автоимунни заболявания", подчерта специалистът по хранене и диететика.
Напоследък нашият модел на хранене е ограничен по отношение на разнообразието. За да поддържаме здравословното състояние, всекидневно имаме нужда от около 60 различни хранителни вещества.
"Един добър хранителен план е незаменим. Много често в хранителната индустрия се експлоатира мързелът на хората и нещата са представени точно така, че да изглеждат лесно осъществими с използването на някакви субстанции", коментира специалистът по двигателна активност Пламен Христов в ефира на Bulgaria ON AIR.
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 2 години