България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Държавата си купува социален мир на висока цена, нетаргетираните мерки пилеят ресурс

Трябват реформи, смятат Преслав Райков и Христина Христова

08.06.2022 | 09:10 Редактор:

Синдикатите и работодателите не се разбраха с управляващите за актуализацията на бюджета.

Бившият социален министър Христина Христова посочи в студиото на "България сутрин", че са очаквани претенциите на синдикатите за минималната работна заплата. 

"А работодателите резонно обърнаха внимание на важния проблем, че не са предвидени средства за компенсации за цените на електроенергията. Дори това да се направи с промени в Закона за енергетиката, пак трябва да има източник на финансиране за тези компенсации", каза тя и добави, че по време на инфлация трябва да се внимава с увеличението на държавните разходи.

"В целия пакет от мерки ми се губи подкрепата за уязвимите групи - за енергийните им помощи. Трябваше да се повиши левовата равностойност на 500 киловатчаса електроенергия за домакинство. Трябва да бъде разширен обхватът на подпомагането. Изводът е недостатъчно прецизно насочване към целеви групи. Обществен ресурс се праща там, където не е необходимо", каза още Христова.

Икономистът Преслав Райков не намира за основателно и резонно искането на синдикатите за увеличаване на минималната работна заплата. 

"Не може държавните разходи постоянно да нарастват, за да компенсират загубите на потреблението. Трябва да се направят реформи, които да генерират повече приходи за бюджета. Другото е таргетирането на хората, които имат затруднения и не могат да се справят", заяви той пред Bulgaria ON AIR.

По думите му е време да излезем от Ковид ситуацията, защото мерките по време на Ковид кризата са създали морален риск - дадохме едни пари в системата, които вече е трудно да изтеглим.

"Правителството е заложник на обществото. Държавата поема все повече разходи, за да купува социален мир. Това нещо трябва да спре и да се направят важните реформи. Надявам се да започнем да купуваме реформи и инвестиции, отколкото време, защото в един момент бизнесът ще бъде поставен под голям натиск", подчерта Райков.

Особено личи липсата на баланс между политика и икономически принципи при пенсионната система, изтъкна на свой ред Христова. 

"Осъвременяваме от 1 юли с 10% на пенсиите е добре, равнопоставено е за всички. Плюс 60 лева - не се влияе от осигурителния принос като суми, нито от продължителността на осигурителния принос. При преизчисляването от 1 октомври до висока степен ще се преодолее разликата между старите и новите пенсии, но пак е за сметка на непоследователно прилагане на социално-осигурителните принципи", обясни бившият социален министър.

Като добра мярка тя определи повишаване на прага, до който да се регистрират фирмите по ДДС. Данъчните облекчения за семейства с деца, това е добре таргетирано, отчете още Христова.

А Райков се надява планираният нов дълг да отиде за погасяването на падежиращите следващата година емисии. Според него някои от мерките вещаят все повече дълг. 

"ДДС може да се намали, но трябва да се уеднакви - другото е състезание към нулата и вадене на аргументи кой е по-важен. Това е мярка, която допълнително ще натоварва бюджета. Ако догонваме нивата си на потребление и искаме те да нарастват, инфлацията ще върви нагоре и ще започне да задвижва вътрешна инфлация за страната", предупреди икономистът.

Необходимо ли ни е еврото и кой трябва да реши за приемането му?

Час по-скоро трябва да приемем еврото, само правителството може да вземе експертно решение.
18%
Нямаме никаква нужда от еврото, ще търпим само негативни при влизане в еврозоната.
50%
Българските граждани трябва да решат чрез референдум дали и кога да въведем единната европейска валута.
23%
По-скоро трябва да го приемем, но по примера на Румъния да отложим с няколко години решението.
9%
Не мога да преценя.
1%
Общо 1404 гласа

Гледайте целия разговор във видеото. 

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК