fallback

РСМ не се променя спрямо България: Прехвърля ли се отговорност върху НС?

Коментар на доц. Спас Ташев и Виктор Канзуров

30.05.2022 | 09:29 Автор: Искра Ангелова

Четирите партии в коалицията обсъдиха темата за Северна Македония на извънреден коалиционен съвет, а общата позиция след него бе, че евентуална отмяна на ветото за членството на страната в ЕС задължително ще мине през гласуване в Народното събрание. 

"Позицията, че трябва да се мине през обсъждане в Народното събрание, не е от сега, тя се лансира от няколко месеца. Добре е да изясним какво ново има, за да бъде обсъждано и внасяно в Народното събрание. Смятам, че няма никаква промяна. Очаквали сме да видим някакви жестове от Скопие. Очаквах, че 16-те възпоменателни надписа, за които се говори, ще бъдат променени, да се изтрие понятието "български фашистки окупатор", очаквах да видя новия учебник по история за 5 клас, но нищо от това не видяхме", каза историкът доц. Спас Ташев в студиото на "България сутрин".

Той е категоричен, че няма дори минимален знак, че нещо в отношението на Скопие към нас е променено.

"Това е опит за разтоварване на отговорност на фона на изпълнен поет ангажимент. Не виждам причина да се свиква КСНС. България има консенсусна политика, тя бе потвърдена и на последното заседание. Оттук нататък трябва да имаме по-ясни послания както към Скопие, така и към нашите евроатлантически партньори. Тази прословута самолетна линия, още когато се лансираше, имаше предупреждение, че този модел е пробван и е обречен на неуспех. Самолетната кампания загуби доста средства за идея, която се оказа нерентабилна", допълни доц. Ташев.

Според журналиста Виктор Канзуров, трябва да се видят мотивите за прехвърлянето на отговорност върху НС.

"Видях много показателно изказване на ген. Атанас Атанасов от "Демократична България", който свърза това, че ако не започне преговорен процес с РСМ, това може да бъде проблем за бъдещо членство на Украйна. Това е вид шантаж и не само прехвърляне на отговорността, а заиграване с позициите на тези страни, които искат да падне ветото и РСМ да започне преговорен процес", поясни той в ефира на Bulgaria ON AIR.

Канзуров припомни, че от ДПС имат проблеми с някои техни членове, които са в черния списък на САЩ.

"Един евродепутат от ДПС е особено радетел за пускане на РСМ в неформирания ѝ вид в преговорен процес с ЕС. Като че ли купуват индулгенция, особено пред една страна. Показателна беше и реакцията на министър-председателя на РСМ Димитър Ковачевски, след като в публичното пространство беше пусната информацията, че неговата съпруга има удостоверение за български произход. Разбра се, че тя е от Босилеградско. Той има чувството, че трябва да се извинява, че жена му е частично българка", подчерта журналистът.

Той сподели, че е получил заплахи за убийство, след като е премахнал венците от паметника на Яне Сандански, поставени от ОМО "Илинден". И според него именно този акт показва, че каквото и да подпише РСМ, няма да го спази.

"Пред българските медии премиерът казва едно, а пред чуждестранните, особено някои западни, които са близки до кръгове, настояващи на всяка цена Северна Македония да започне преговори - казва съвсем друго. Това показва, че ангажимент е поет. Сега, осъзнавайки факта, че най-вероятно той не може да бъде изпълнен, но някой трябва да понесе отговорност и това е по-висшестоящ орган - парламентът. Ветото не може да бъде премахнато, защото Скопие не прави никакви реформи", добави доц. Спас Ташев.

Той смята, че именно в лицето на Скопие има институция, която целенасочено работи срещу българските интереси.

Гледайте целия разговор във видеото.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

fallback
Още от България сутрин
fallback