Близо 100 000 бежанци от Украйна са влезли в България от началото на войната, около 50% от тях са решили да останат в страната ни.
На терен работят много организации и активисти, държавата върши доста, с много по-силни темпове се работи, каза съветникът на вицепремиера Калина Константинова - Красимира Величкова, която е и ръководител на работната група към кризисния щаб за бежанците.
Величкова обясни разликата между международната закрила и временната закрила:
Целта на активистите и държавата е да се осигури на украинските бежанци спокойна среда да се възстановят от всичко преживяно и да могат да ползват всички услуги у нас.
Вече има записани украински деца в държавни и частни детски градини и училища. Има облекчен режим за започване на работа за хората, които са получили или ще получат статут на временна закрила, и ще работят неспециализирани професии. За специализираните професии следва дипломата да бъде легализирана, сравняват се хорариумите. За някои професии се налага да се минат преквалификационни курсове, разясни Величкова пред Bulgaria ON AIR.Има възможност личните данни на кандидатстващите за работа бежанци да бъдат проверени и сравнени с тези в Украйна. Същото важи и за ваксинационния им статус, както и този на децата.
Обмисля се как да бъдат избегнати рисковете от злоупотреби с отпуснатите пари за настаняването на украинските бежанци.
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК