Цените на храните достигнаха исторически максимум през февруари, отбелязвайки ръст от 24,1% в сравнение със същия период на миналата година, поради скок в цената на растителните масла и млечните продукти.
"Нашите прогнози са, че поскъпването ще продължи при храните, където вече има ръст. Това са растителните и животинските масла, млечните продукти. При хляба също, но ще има малко забавяне", посочи Росица Макелова от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ в студиото на "България сутрин".
Според нея голямата въпросителна е как домакинствата ще се справят със сметките си за ток, парно и вода. "40% изпитват затруднения да отопляват жилищата си, а всеки пети у нас е под линията за бедност", подчерта тя.
Инфлацията може да скочи до 25%, прогнозира Макелова.
"Всичко зависи и от намесата на правителството на пазара, и подкрепата за бизнеса. Редно е да кажем, че КНСБ отново подкрепи бизнеса в исканията му за преформулиране на правителствената подкрепа за цената на тока и по-конкретно отпадане на таваните и удължаване на периода за компенсации", заяви синдикалистът пред Bulgaria ON AIR.
Макелова не очаква успокоение на цените в скоро време, тъй като войната в Украйна "до голяма степен" засяга България.
"Украйна е от големите производители на зърно, а и много от металите идват оттам. Скоро ще видим отражение върху много хранителни, а и нехранителни продукти", изтъкна тя.
По думите ѝ истерията за хранителни продукти като олио се е натрупала плавно през последните месеци."Наистина населението от края на миналата година обеднява, а това идва от цената на електроенергията на бизнеса, както и масовото съкращение на служители. Кризата провокира потребителите да са много чувствителни, виждаме го при обявяването на промоции - когато си броиш левчетата и при промоция се опитваш да се презапасиш", коментира Макелова.
Ролята на държавата е да даде спокойствие на населението, гарантирайки натрупването на запаси, стана ясно още от думите ѝ.
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК