Националното представителство на студентските съвети изпрати отворено писмо до висшите училища за предприемане на мерки в подкрепа към украинските студенти.
"Направихме проучване до всички висши училища - колко са студентите в България, които са с украински произход. Оказа се, че са 1396. В момента на територията на страната има 55% от цялата бройка, около 700 човека украински студенти са тук, а другите са на територията на Украйна", каза председателят на Националното представителство на студентските съвети Даниел Парушев в студиото на "България сутрин".
Той сподели, че са се обърнали към висшите училища и са срещнали огромно разбиране.
"А именно студентските общежития да бъдат предоставени за тях и техните семейства. Също така да бъдат преустановени таксите, които трябва да заплащат, както и семестриалните такси, които са на самите университети. Ще има финансова инжекция от висшите училища от порядъка на 300 лв. еднократна помощ. А също 50% от занятията да има възможност да не се присъства", допълни Парушев.
Тези студенти, които са в Украйна, не могат да се възползват от финансовата помощ, защото нямат възможност да си използват картите.
"Чух се с някои студенти, които са там, положението е изключително тежко. Споделиха, че постоянно са в бомбоубежище, нямат достъп до нищо. Изпратиха снимки как танковете минават пред тях. Единственото, което им остава, казват, че имат храна и вода, но не се знае докога. Родителите им нямат работа", коментира председателят на Националното представителство на студентските съвети в ефира на Bulgaria ON AIR.
По думите му те постоянно губят и обхват, онлайн пространството е нарушено.
"С 60 човека от всички студенти, които са там, не може да се свържем изобщо. Предполагаме, че или са в бомбоубежище, или нямаме връзка с тях. По-голямата част искат да бъдат с родителите си, включително студентите, които са над 18-годишна възраст и не могат да напуснат страната. Оказа се, че и жените не могат да напуснат, защото градът е блокиран", подчерта Даниел Парушев.
Студентите, с които нямат връзка, се намират в Киев и Харков.
"Те споделят, че за тях няма значение дали ще бъдат към Европейския съюз или към Русия. Единственото, което искат, е да бъдат свободни и да няма война. Нямат пристрастия в една или друга посока", каза още Парушев.
Според него от началото на април абсолютно всички студенти ще бъдат върнати в университети и е категоричен, че присъствената среда няма как да бъде заменена с онлайн обучението.
Попитан какво смята за обединението на университетите, той сподели: В момента се коментира 9 висши училища в страната да бъдат обединени. 7 университета не приемат това нещо, защото ще се ограничи тяхната автономия. И сме в постоянна връзка с министър Денков. Ще направим анализ кои са слабите и силните черти на едно такова обединяване.
Очаквайте видеото.
Заков вместо Янев - подкрепяте ли смяната на военния министър?
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК