Вчера няколко български медийни сайтове бяха атакувани с ограничен достъп и сменено съдържание. Много хора се оплакват от блокиране на личните пощи. Започна ли кибервойната?
"Това са атаки, които се водят паралелно още в самото начало на активните военни действия. За съжаление, видяхме, че войната, за която всички ние не очаквахме да се случи, на практика се случва и на физическия фронт, но и във виртуалното пространство. Само за вчера българското правителство излезе със становище, съвместно с дейности подкрепени от ГДБОП, че са филтрирани над 45 хиляди уникални IP адреси. Това означава, че над 45 хиляди уникални машини някъде по света са започнали да търсят уязвимости в интернет ресурси в българското пространство", обясни експертът по киберсигурност Любомир Тулев в "България сутрин".
Той поясни, че организацията на хактивистите "Анонимните", която оперира на територията на онлайн пространството, се е обединила срещу руската агресия.
"Наред с тези активни действия на хакерите в онлайн пространството, видяхме и тихата пропаганда. Руски тролове, които в момента масово населяват социалните мрежи. В момента в интернет пространството войната се води на два фронта - тихият и активният", каза Тулев пред Bulgaria ON AIR.
Експертът препоръча да защитим достъпа до пощата ни онлайн. Трябва да се слагат сигурни пароли и те да бъдат различни за различните пощи.
"Трябва да се опитаме да сме по-внимателни какви писма отваряме. Хакерите много компрометират нашите пощенски кутии, изпращайки ни фишинг имейли. Хакерите са много изобретателни. Те могат да изпратят фишинг линк чрез чат с непознат. За щастие, големите платформи и приложения на момента филтрират съдържание, което усетят, че е подозрително", добави Тулев.
Одобрявате ли позицията на България срещу руската агресия в Украйна?
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК