България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Бюджет 2022 е непремерен, няма да доведе до по-високи заплати?

Коментар на финасиста Юлиан Войнов и икономиста доц. Григор Сарийски

22.02.2022 | 09:00 Редактор:

Бюджетът за тази година е на финалната права. Предстои неговото окончателно приемане в пленарната зала. 

"Бюджетът е насочен към увеличаването на доходите на най-уязвимите групи. Виждаме сериозна загриженост, но с такива големи разходи предизвикателство е инфлацията. Към момента е вносен компонент в България, така че очакванията са към края на годината да има по-малък инфлационен натиск", посочи финансистът Юлиан Войнов в студиото на "България сутрин".

Доц. Григор Сарийски от Института за икономически изследвания на БАН не смята, че увеличението на заплатите е толкова гарантирано заради "сиви практики". По думите му, "единственото сигурно е, че ще се увеличат осигуровките и данък върху дохода".

"Не можахме да видим здрава логика между минималната заплата и максималния осигурителен праг. Бяха предприети увеличения за гилдии, които не трябваше да бъдат притискани - като земеделските производители, където увеличението на минималния осигурителен доход ще доведе до изтикването на част от тях извън пазара. В този смисъл мисля, че бюджетът е непремерен", коментира икономистът пред Bulgaria ON AIR.

Според Войнов, няма причини доларът и газта да продължат да се увеличават, а с това и инфлацията ще спадне. Доц. Сарийски обаче не е голям оптимист.

"При 9% инфлация в началото и 3% на края на годината, средният процент е 6%. Но не бих си заложил заплатата на 3% в края на годината, защото ще има и инфлация на недостига – много производителите излязоха от пазара и това ще доведе до дисбаланс на търсенето и предлагането. Още сега през февруари очаквам да достигнем темпове от 10 и над 10% инфлация", прогнозира икономистът.

Двамата експерти в студиото коментираха и пренасочването на 20 млн. лв. от бюджета на съдебната система към Българската академия на науките.

"Съдебната система е неефективна и огромна част от средствата ще отидат към увеличение на бонусите на магистратите. Но това е политическо решение, управляващите си имат своите аргументи и с финансов механизъм се опитват да провокират системата да работи по-ефективно", отбеляза Войнов.

"Тези 20 млн. са под това, което е необходимо за БАН. Има съществена разлика в увеличението на заплатите на депутатите и на БАН. Много от най-талантливите и кадърните напуснаха заради недофинансиране, а лишаването на БАН от средства е просто смешно. Не виждаме дългосрочна политика", отсече ученият от Института за икономически изследвания на БАН.

Гледайте целия разговор във видеото.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК


1
0 rate up comment rate down comment 0
Иван Митев
преди 2 години
Поради погрешен проект за държавен бюджет, правителството на премиера Кирил Петков е с качество на ударен самолет. Накратко за ситуацията: Сега Република България употребява неправилна структура на държавен бюджет. Министерството на финансите реално прикрива прилагания лош подход за емитиране на пари. Паричната грешка е водещата причина за щети в Република България. Държавната неправилност поразява бедни и богати. Централната банка не може да осигури устойчиво прекратяване на инфлаци ... Сигнализирай за неуместен коментар