Депутатите приеха държавния бюджет на първо четене в пленарната зала. Ден преди това те разгледаха финансовите рамки на Здравната каса и Държавното обществено осигуряване.
"При актуализирането на бюджета и при подготовката на бюджета за следващата година ще започне да се прилага програмният подход, при който всеки първичен разпоредител на бюджетни средства ще заложи причините и целите на своето съществуване", заяви Георги Ганев от "Демократична България" в "България сутрин".
Членът на бюджетната комисия в парламента посочи, че последната информация, която има, е, че годишната инфлация е 7,8%.
"Средногодишната инфлация е средното ниво на цените за последните 12 месеца, сравнено със средното ниво на предходните 12 месеца. Ще видим още няколко месеца с годишна инфлация с над 8%. Очаквам към края на годината инфлацията спрямо същия период миналата година да е спаднала значително", уточни Ганев.
По думите му, през втората половина на годината инфлацията ще се успокои на годишна база. А относно компенсациите, събеседникът подчерта, че никой не трябва да бъде компенсиран заради това, че съществува явлението инфлация.
"Там, където може да бъдат мислени компенсации, защото определени неуредици в нашата рамка са причинили неуредици в кризата с енергийните цени, механизмите вече са налице", добави Ганев.
И изтъкна, че ако някъде бъде отчетен различен дефицит, той ще бъде надолу - така, както се е случило с планирания дефицит за 2021 г.
Народният представител от ГЕРБ Красимир Вълчев коментира пред Bulgaria ON AIR как от партията виждат новия бюджет.
"Това е бюджет на инфлацията и на лъжите. Тази година имаме един допълнителен данък - инфлационен. Минимум 10% е намалението на всички реални доходи. Лъжа е, че това е бюджет на хората. Няма да получат увеличение възнагражденията за полицаи, военнослужещи, преподаватели във висшите учебни заведения, учени и т.н. Целият ръст се дължи единствено на инфлацията. Лъжа е, че това е бюджет на растежа. Този бюджет е насочен предимно към капиталови разходи", подчерта бившият образователен министър.
Според него това ще бъде бюджет на обедняването, а управляващите са лично виновни за инфлацията. От ГЕРБ ще внесат поправки относно бюджета, но те ще касаят отделни сектори, дейности и параграфи.
"Има тенденция от колегите от ГЕРБ да си представят инфлацията много по-голяма от реално отчетената по показатели и методологията на Евростат", отвърна Ганев.
А причината за това, че е възприета тази реторика е, че енергийните цени са скочили много.
"Има политика по доходите. Бюджетът абсолютно продължава принципа още от времето на ГЕРБ - учителските заплати да са 1,25 от средните заплати", завърши той.
710 лв. минимална работна заплата - достатъчна ли е?
Гледайте целия разговор във видеото.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК