Българи искат да открият 21 нови неделни училища в чужбина. Това е свързано с допълнителни средства за финансиране.
"Искането е от 21 организации от 11 страни. Най-много са от Великобритания. Заявките са са от населени места, в които няма български неделни училища. Такива са подадени от Испания, Канарските острови, Палермо, Канада, Албания, Гърция, Ирландия", заяви директорът на дирекция "Образование на българите зад граница и училищна мрежа" към МОН Наталия Михалевска в студиото на "България сутрин".
Заявките са направени от нови организации или такива, които вече имат едногодишно обучение и искат да продължат образователната дейност.
"Неделните училища се посещават от деца на възраст от 4 г. до 12 клас. Има разкрити 373 училища на всички континенти, в 43 държави. Обхванати са около 35 000 деца", поясни Михалевска пред Bulgaria ON AIR.
В неделните училища децата не само учат български език, история и география на България, но и фолклор и извънкласни дейности.
"Те получават удостоверения за завършен клас по определен предмет. С него могат да се върнат в българската образователна система. Те могат да сертифицират езиковите си компетентности по общата европейска езикова рамка чрез Департамента за чуждоезиково обучение към Софийския университет", допълни събеседникът от МОН.
В неделните училища децата се обучават не само присъствено, но и онлайн. Това позволява и на българчета от други страни да се включват в часовете.
"Например в училището в Пекин се обучават деца от Виетнам и от Япония, в Дубай - от Бахрейн и Саудитска арабия. Български деца от Сингапур учат онлайн в Милано. Затова говорим за общност, която е свързана с България. Това са хора, които искат да опознаят България чрез езика", заяви Наталия Михалевска.
Около 15 млн. лв. е бюджетът за всички български неделни училища - той включва средствата за обучения, наеми на помещения.
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК