"БДЖ Холдинг", "БДЖ-Пътнически превози" ЕООД и "БДЖ-Товарни превози" ЕООД се сливат в Национална компания "Български държавни железници". Транспортният министър Николай Събев представи и Борда на директорите на новата компания.
"Специално за железниците такова събиране е правилно, но само ако има следваща стъпка - обединение в хоризонтален холдинг с НКЖИ и ремонтното предприятие на железниците. По модела на Германия, Франция и Австрия новият борд да стане по-гъвкав и да има представители на превозвачите и логистичните фирми", коментира в "България сутрин" проф. Симеон Ананиев от Асоциацията на предприятията в железопътния транспорт.
Той изтъкна, че едва около 3% от пътуванията у нас се извършват с влакове, а железницата трябва да се развива около големите градски центрове.
"Няма пътническа железница в света, която да е печеливша. От нея има много вторични ползи. Благодарение на железницата се е развила цялата инфраструктура. Може да излезе, че за един пътник по някои линии плащаме 1000 лв. или повече", заяви проф. Ананиев.
Гостът посочи, че в София влизат 7 железопътни лъча и имаме 30 спирки, но повечето не са интегрирани в градския транспорт. Според него трябва да разширим линиите."Инфраструктурата я има, тя трябва да се интегрира. Билетите трябва да бъдат за всички видове транспорт. В България железницата не е част от градската инфраструктура и мобилността на хората. На Централна гара е нещо ужасно. Имаме многобройни прелези. Нямаме система за обучение на кадри. Откъде ще намерите кадри и откъде те ще управляват тези влакове?", каза още проф. Ананиев.
Транспортният експерт инж. Варужан Апелян отбеляза, че поставените цели пред БДЖ са доста сериозни и амбициозни. Едната цел е до 2023 г. да имаме държавни железници в цветущо финансово здраве. Другата е в началото на 2024 г. да имаме участие в капиталовите пазари през акции, припомни той пред Bulgaria ON AIR.421 млн. лв. са натрупаните загуби в БДЖ за последните 20 години. По думите на инж. Апелян, въпреки тези загуби, железниците са ни необходими, за да постигнем целите на "зелената сделка" и да намалим ефекта на климатичните промени.
"Когато предложим на пътниците достатъчно добра услуга, която да ги свали от техните автомобили, влаковете ще се напълнят. Ако се постигнат високи нива на ефективност, свързани с модерни технологии... Когато върнем хигиената и влаковете се поддържат в нормално техническо състояние", коментира още той.
Гледайте цялата дискусия във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК