Потвърдени са първите смъртни случаи след заразяване с Омикрон у нас. Това съобщи вчера вирусологът от Националния център по заразни и паразитни болести доц. Любомира Николаева-Гломб.
"Не трябва да подценяваме мерките срещу този вариант, който е достатъчно инфекциозен и заразява огромна част от човешката популация. Той намира своята ниша в неваксинирани гостоприемници или такива с отслабен имунен отговор. Трябва да имаме предвид, че може да възникнат смъртни случаи", коментира проф. Христо Найденски от Департамента по инфекциозна микробиология на БАН пред Bulgaria ON AIR.
"Регулира се неговото поведение с оглед на това, че голяма част от населението в глобален мащаб е имунизирано. Организмите са подготвени за такава инфекция. Може да отслаби своя интензитет до пролетта и лятото съвсем да намалеят случаите. Може само да се гадае дали ще бъде заместен от друг вариант. Тази пандемия ще върви към отслабване и повишаване резистентността на гостоприемника", обясни проф. Найденски в студиото на "България сутрин".
Вече имаме регистриран и случай на коинфекция при дете - заразено е с грип и коронавирус. Според проф. Найденски това не е особено обезпокоително, защото Омикрон е с отслабена вирулентност.
"Заразявайки своите гостоприемници, той ги имунизира. Това допълнително създава щит на обществото. Децата са по-уязвими към Омикрон, защото възрастните до голяма степен изградиха имунитет с преболедуване от предните варианти и имунизацията. При децата Омикрон намери ниша да инвазира", каза още специалистът.
Клетъчният имунитет при преболедувалите и ваксинираните подсигурява добра защита на организма срещу новите варианти. Клетките на имунната памет са запаметили антигена на вируса и продължават известно време да генерират антитела, стана ясно още от думите на проф. Найденски.
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 2 години
преди 2 години