fallback

Психиатър: Загубихме радостта от общуването, хората вече нямат мярка

Хората да не изпадат в депресия, когато се заразят с коронавирус, призова д-р Владимир Бостанджиев

27.01.2022 | 08:32 Автор: Елеонора Танева

Зачестяват случаите на агресия от деца към деца и на все по-шокиращи убийства. Това е на фона на две години пандемия, социална дистанция, скок на цените на сметките и на хранителните продукти. 

"Всяко негативно събитие се превръща в повод да сме нещастни. Загубили сме чисто човешкото усещане за радостта от общуването", коментира психиатърът д-р Владимир Бостанджиев в студиото на "България сутрин".

Във връзка със зачестилите случаи на детска агресия той е убеден, че причините обикновено се крият в семейството.

"Учи се от дете как да не нараняваме, как да се борим. За момичетата може би е повод за достойнство да се карат за момче. Синът ми е учен да се въздържа от агресивно поведение от малък до ден днешен. Важно е да знаеш силата си, да имаш мярка. Удари, ако се налага, но внимавай да не нараниш. Всичко трябва да бъде с мярка. Хората я нямат, губят я. Човек е самата мярка, а мярката за човека са решенията му", подчерта психиатърът пред Bulgaria ON AIR.

Той посъветва, ако станем свидетели на агресивно поведение, да не нападаме и ние, а да се опитаме да успокоим човека отсреща. 

"Често животно, което е уплашено, реагира с агресия. Когато човек види насреща спокойствие и че няма да му реагираш, той се успокоява", зави д-р Бостанджиев.

Психиатърът подчерта, че хората не трябва да изпадат в депресия, когато се заразят с коронавирус.

"След две седмици вече не става въпрос за вирус, хората не трябва да се притесняват. Те са уплашени и мислят за нещо, което дори не могат да си представят. Постковид синдромите реално са били преди самото заболяване - хроничните мисли за страх, депресията. Тази психологическа умора се възприема като физическа. Лекарите нямат време да се занимават с това. Много психотерапевти и психиатри трябва да се включат в този процес", призова д-р Бостанджиев.

Специалистът съветва хората да се фокусират повече върху позитивното, което се случва около тях.

"Когато гледам някакви негативни новини, аз си казвам: "Мен това как ме засяга? Имам ли аз съпричастност?" В крайна сметка не е само този вирус, стотици вируси са. Трябва да нормализираме живота си, да боледуваме нормално", каза още психиатърът.

Гледайте целия разговор във видеото.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

fallback
Още от България сутрин
fallback