Председателят на Националната аптечна камара Антон Вълев предупреди за фалити на аптеки заради високите цени на тока.
"Аптеките са един от малкото бизнеси, в които всички цени са регулирани от държавата и са фиксирани като таван. Няма възможност заради това, че са повишени разходите на обекта, ние да калкулираме повишение на цената, което означава, че тотално ще се свие маржа на аптеките. Това най-вероятно означава замразяване на заплатите в най-добрия случай", заяви председателят на Националната аптечна камара Антон Велев в "България сутрин".
Той изтъкна, че заради специфичната дейност, която изпълняват аптеките, трябва да получат финансиране. Гостът обясни, че разходът на една аптека за електричество се повишава с една цяла заплата отгоре.
"Изричната забрана в подзаконов нормативен акт за отпускане на лекарства генерични заместители е писана лобистки и тя е писана много отдавна такава. Поддържаше се много дългов време такава. Надявам се новият здравен министър, който е колега фармацевт и е наясно с всички тези неща, да предприеме най-елементарното нещо и да елиминира един член в тази наредба", коментира Велев пред Bulgaria ON AIR.
Председателят на Националната аптечна камара алармира, че енергийният проблем е засегнал и търговците на едро на лекарствени продукти, които само те по закон могат да доставят лекарства в аптеките. Почти около 4 пъти са намалели доставките към аптеките.
"Винаги в края на годината и на следващата година при някои лекарства има недостиг. Това се дължи на това, че лекарствата се планират предварително около 8 месеца. Фирмите производители първо захранват най-платежоспособните си пазари", поясни Велев.
"Прословутите рецепти за Ковид болни практически не се изписват. Огромна лекарите нямат никакво намерение да се занимават с това нещо. В момента електронни рецепти са задължителни по линия на здравната каса, но голяма част от местата, където се преглеждат Ковид пациенти всъщност нямат договор със Здравната каса", посочи гостът.
Председателят на Националната аптечна камара разясни, че концепцията за електронни рецепти е изключително добра, а изпълнението не бихме могли да го похвалим.
"Трябва да се подходи мениджърски. Това означава да се съберат аптеките и фирмите производители на софтуери. Да се помисли над това глобално какво трябва да прави тази Национална здравна информационна система, защото у нас тя е малко на парче", подчерта Велев.
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК