Рекордните увеличение на цените на природния газ ще повлече нагоре и цените на основни продукти и услуги, прогнозират производители и преработватели. С колко ще се повишат цените и как ще оцелеят производителите?
"Цените на стоките няма да скочат с 30%, защото всеки производител трябва да изчисли точно какъв процент от ценообразуването е самият фактор. В България основният енергиен източник е електроенергията, която е поскъпнала драстично. Ще се отрази неминуемо в увеличаване на цените и потребителите ще го усетят. Има увеличения с 10-15% и се очаква да поскъпват още. Нормализиране на цените може да очакваме в средата на годината - през юни-юли", заяви Пейо Майорски от Асоциацията за защита на потребителите пред Bulgaria ON AIR."Веднага след отпадането на мораториума ще усетим това, което се случи с газа. Неминуемо е КЕВР да поиска увеличаване на цените на електроенергията", предупреди гостът на Мария Константинова.
По думите на Майорски най-сериозното поскъпване е при зеленчуците, защото сме в сезон, в който те се отглеждат оранжерийно. При краставиците скокът за по-малко от 4 месеца е над 30%. Има такава тенденция и при доматите."Част от сектора ще пострада доста и може да се стигне до фалити. Голяма част от преработката на млечните продукти е свързана с газа, там се очаква поскъпване с 10-12%. В почти всяка една услуга се използва електроенергия. Във фризьорските салони със сигурност ще има увеличение", каза още Майорски.
Председателят на Националния съюз на градинарите (НСГ) Мариана Милтенова алармира, че ситуацията в сектора е доста тревожна, особено при хората, които произвеждат оранжерийна продукция. Голяма част от тях въобще не са заложили производство."Изключително много се повишиха цените на торовете и препаратите за растителна защита, това ще оскъпи много стойността на продукцията, поради което тя не може да се продава на тази цена", обясни Милтенова в "България сутрин".
От НСГ искат от държавата компенсации за пострадалите в сектора, където има и сериозни проблеми с работната ръка. Много хора от бранша напускат България.
"Нашият сектор за две години не получи никаква помощ за работната ръка. Нито мярката "60/40" беше приложима, нито компенсациите са достатъчни да покрият загубите, които реализират колегите. Производството върви изключително много надолу. Вносът на плодове и зеленчуци се увеличава, защото много наши производители се отказват да работят", коментира председателят на НСГ."Стряскащо е, че вместо да увеличим българското производство и да се подпомага този сектор, увеличаваме вноса на чужда продукция, защото е по-евтина от произведената в България. Дълги години този сектор е бил неглижиран и трябва да бъде подпомогнат", категоричен е Пейо Майорски.
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК