Премиерът Кирил Петков направи първото си работно посещение в Брюксел като ръководител на българското правителство. Какви са посланията след срещите му с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг и с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен?
"Беше много важно да се потвърди позицията на България относно външнополитически проблематики, в които в последните 7 месеца страната ни не присъстваше толкова ярко. Беше важно България да се върне отново на масата на разговорите като предвидим и силен член. Връщаме се като активен участник във всички събития, които тепърва ще се случват в европейското семейство и като страна на източния фронт на НАТО", заяви бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев в "България сутрин".
Планът за възстановяване и развитие
Керемедчиев смята, че Планът за възстановяване е Франкенщайн, създаден в годините от различни правителства. Той подчерта, че Планът ни е върнат с доста сериозни забележки.
"Премиерът Петков казва за 2-3 седмици, но по-скоро са 2-3 месеца, тъй като промените не касаят само правосъдието и енергетиката. Тези 13% по-скоро ще ги очакваме във втората половина на следващата година", посочи бившият зам.-министър на външните работи.Любомир Кючуков изтъкна пред Bulgaria ON AIR, че България не губи средства, но ги получава по-късно.
"Планът се одобря в диалог с Европейската комисия. Планове на всички държави бяха връщани нееднократно за преработка. Парите се дават за конкретни политики, които са фиксирани в общия план. Въпросът е до няколко месеца Планът да бъде окончателно одобрен", отбеляза той.
Отношенията между България и Северна Македония
"Не може да бъде по-зле, липсва и посланик на РСМ в България. Вторачването само в Комисията по историческите въпроси не дава възможност за развиване на двустранните отношение. Посещението на гръцкия премиер в България ще допринесе да се използва гръцкия опит в преговорния процес с РСМ. Трябва да подобрим инфраструктурните проекти, да има въздушна линия между София и Скопие, да има железопътна връзка. Премиерът и президентът ще се нагърбят с още повече външнополитически теми", коментира Керемедчиев.
Напрежението между Русия и Украйна
Милен Керемедчиев смята, че няма да се стигне до по-сериозна ескалация на напрежението. Разговорите между Байдън и Путин доведоха до това да се отложи по-сериозната ескалация, каза той.
"На България вече се гледа като на по-сериозен и важен партньор на източния фронт на НАТО. Очаквам по-сериозно военно присъствие. На нас ще се гледа като на важен фактор за сигурността на Алианса", убеден е Керемедчиев.Кючуков обаче алармира, че от двете страни продължават да се трупат войски, както и че светът е бил най-близо до ядрена война при огледална ситуация.
"Не смятам, че пример за България трябва да бъде позицията на Румъния. Заинтересовани сме да търсим деескалация на напрежението и дори присъствието на военни сили тук", заяви експертът по международни отношения.
Гледайте цялата дискусия във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 3 години
преди 3 години