Приемането на Закон за комасацията трябва да бъде част от една дългосрочна стратегия на регулиране на отношенията между собствениците и държавата, коментира в ефира на Bulgaria ON AIR председателят на партия „Обединени земеделци”. Тя допълни, че е важно всички страни- в това число малки, средни и големи собственици, от една страна, и държавата- от друга, да бъдат удовлетворени.
„Важно е дали идеята за данък ще е само върху пустеещите или и върху обработваемите земи. Трябва да се прецезира как какъв ще е ефектът от този данък,” заяви Ставрева.
Припомняме, че преди дни на работна дискусия с министъра на земеделието Димитър Греков различни организации поискаха да бъде въведен данък за пустеещите земеделски земи. Земеделският министър съобщи, че работа по Закона за комасацията, чрез който да се реши проблемът с разпокъсаната собственост на земите, ще започне през май.
Ставрева подчерта, че много от собствениците нa е тези пустеещи земи не са в страната. В тази връзка трябва да бъде анализирано какъв ще бъде ефектът от прилагането на подобен налог. Ставрева подчерта, че подобна ставка има пряко отношение към общините и трябва да се уточни кой ще събира данъка, къде ще се насочват средствата и т.н.
Ставрева коментира, че от „Обединени земеделци” имат идея за прилагане на регионални програми. „По този начин ще се създадат условия за малките райони”, поясни тя. Друго искане на партията е предоговаряне на условията за селските райони. Ставрева коментира, че се повтарят порочни практики при разпределението на европейските средства за земеделие. Тя посочи, че подобно на предходния период отново програмата за „Развитие на селските райони” ще закъснее. По думите й част от критериите по програмата не отговарят на нуждите на фермерите. Ставрева посочи, че се вижда заявка на правителството да постави като приоритет дребните производители, но според нея, ако няма дългосрочна стратегия за сектора, усилията няма да имат ефект.
Председателят на „Обединени земеделци” посочи още, че правителството по-специално ДПС се опитва монополизира сектора на тютюнопроизводството. По думите й е добре да има регулация, но до определени граници. Според нея, когато има прекалено много държавна намеса, ефектът няма да е особено положителен.