8 милиона ръкописи от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" са застрашени от унищожаване.
"Причините са остарялата материална база. След като тези фондове в Националната библиотека са застрашени, след като в нея има недостиг на пространство, нейните фондохранилища са изнесени на повече от 70-100 км извън София в сгради, които не се подходящи за съхранение на такива ценни ръкописи", обясни експертът по опазване на културно-историческо наследство д-р Красимир Димитров в студиото на "България сутрин".
По думите му условията в изнесените фондохранилища са "гротескни".
"Тези условия, в които се съхраняват документите в момента, са изключително неадекватни. Трябва да се направи нова сграда, която да бъде проектирана за хранилище. Това означава вентилация, температура, режим на влажност, едни добри рафтове – а не дървени стелажи. Има достатъчно терени в София – и общински, и държавни – които биха могли да се предоставят", посочи д-р Димитров пред Bulgaria ON AIR.
Експертът по опазване на културно-историческо наследство, който бе отличен с наградата "Будител на годината", призова цялото общество да се намеси в опазването на архивите.
"Да, това е в прерогативите на Министерството на културата, но то е с изключително нисък бюджет. Трябва да се тръгне oт хората, които се занимаваме с този проблем, и да стигне до обществото", подчерта той.
Според него България трябва да заимства от световните практики за центрове на духовността – със зали за презентации, научни конференции, литературни четения и за развиване на различни направления.
"Четенето е първият етап, следващият етап е писането. Една нация, която не чете и не се интересува, не може да борави с информация. За съжаление, сме далеч от тези центрове на духовността. В по-малките градове и библиотеки - там са много по-близко до тази идея, приобщават обществото с различни събития и празници... В София също може да се случи", смята експертът по опазване на културно наследство.
Д-р Димитров е на мнение, че българите трябва да изискват повече от отговорните институции, управляващите и държавата, за да запазим културното си наследство.
"Ръкописите няма да бъдат унищожени, но могат да бъдат похабени. След това процесът по реставрация е бавен и скъп. По-евтиното и по-бързото е да се направи нова сграда и да се изнесат фондохранилищата в адекватна среда, отговаряща на нормите на книжовното дело и архивистиката, и те да бъдат достъпни до гражданите", завърши той.
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК