fallback

Таванът на лихвите за потребителските кредити е закъсняла реакция

Той е решение на проблем, чийто корени следва да се търсят другаде, смята Петър Андронов

01.04.2014 | 09:51 Автор: Боян Христов

Въведеният таван на лихвите за потребителските кредити е закъсняла реакция и е грешно лечение на проблем, чийто корени трябва да се търсят другаде, каза в Сутрешния блок на телевизия Bulgaria On Air изпълнителният директор на СИБАНК Петър Андронов.

„Тази промяна в закона определено беше изненада и заради нея някои клиенти ще загубят достъпа си до кредитиране. Затова през последните години трябваше да се работи за развиване на кредитната култура на клиентите и освен това да се изгради административен капацитет за защита на потребителите, за да бъдат сравнително изгладени тези промени и те да не бъдат толкова резки и изненадващи”, коментира Андронов.

Друга промяна, която влиза в сила е отменяне на някои такси, включително и тези за предсрочно погасяване на ипотечни кредити.

„Отменянето на тези такси като цяло е добро за потребителите и ще има почти мигновенен ефект върху рефинансирането на кредити. По този начин на клиентите се дава възможност да изберат най-изгодните ценови условия.

От друга страна обаче трябва да е ясно, че преференциите ще станат нелогични и банките ще ги ограничат, така че няма да има такова разнообразие от оферти. Определено ще има известно затруднение за банките и те ще загубят приходи, но нека оставим пазара да регулира отношенията между банките и потребителите”, отбеляза той.

Тази година Европейската централна банка затяга регулациите преди провеждането на стрес тестове на банките в еврозоната, с цел да се оцени възможността им за справяне с определени ситуации.

„Делът на големите европейски банки в България е нищожен, така че не мисля, че те имат основания за изтегляне на капитали оттук. Освен това за стрес тестовете се знае отдавна, пък и банките в България като цяло са печеливши, затова не би трябвало да има съществени ефекти върху банковия сектор у нас”, сподели банкерът.

През 2014 г. се очаква положителна тенденция в кредитирането към големите фирми, в рамките на едноцифрен ръст, като е възможно да бъде достигнат и двуцифрен. След това идват средните и  малките фирми и накрая гражданите, които ще са готови да рискуват едва когато има спокойствие и устойчивост, но това е обичайно за съживяването на икономиката, прогнозира Андронов.

fallback
Още от България сутрин
fallback