Министерството на образованието препоръча учителите да носят маски, включително и по време на учебните часове. В момента маските в класните стаи не са задължителни за педагозите, когато спазват дистанция от поне 1,5 м от учениците. МОН препоръчва веднъж седмично да се тества целият персонал в училищата.
"Фактът, че е препоръка, означава, че тя не е задължителна. Но все пак е горещо препоръчана от министъра на образованието, който с няколко акцента в това послание към училищата и образователните институции цели да активизира спазването на правилата. Първият акцент от тази заповед препоръчва носенето на маски, но това би трябвало да стигне до директора и той да прецени да направи такава задължителна препоръка, или да си остане в унисон с тоналността на министъра и да си бъде само препоръка", каза д-р Юлиян Петров от Синдикат "Образование" в студиото на "България сутрин".
Той припомни, че дори в момента много от учителите работят с маски.
"Те усещат, че трябва да се предпазват и го правят. Това не е нищо ново. Но немалка част от колегите не работят с маски. Те спазват необходимото разстояние от 1,5 метра. Това е по-ефективният начин на работа, защото учениците заради това са в училище - да имат по-добра комуникация с учителя. Имаше жалба от родител към директор, тя беше отправила заплаха към министъра и директора, че ако накарат сина ѝ да бъде с маска, те ще му отнемат правото на образование и тя ще сезира не само българските съдилища, но и европейските", допълни д-р Петров в ефира на Bulgaria ON AIR.
По думите му българското училище в последните 30 години ни е научило как да не спазваме правилата и училищния правилник.
"Трябва много сериозно да работим по този въпрос и училищният правилник да стане като нещо, което изгражда човека. В България неспазването на законите е основният проблем. Това се формира в училище. То е най-дисциплинираната среда. Правилата се спазват на едно високо ниво и учителите също са добрият пример за това. А ако учителят не усеща огромна заплаха за здравето си - да работи без маска. В момента ситуацията в училище не е стресираща, не е нещо, което се случваше в момента", подчерта той.
И сподели, че малко над 1% са карантираните ученици.
"Ситуацията в Европа не е кой знае колко по-различна. Учителите са с най-висок процент на ваксинация. В България учителите наближават 50% на ваксинация, много от тях са преболедували. Но винаги ще има и една част, която са решили да се предпазят по свой си начин и да не се вслушват в някои задължения", добави д-р Юлиян Петров.
Вижте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК