Скок до 70 00 евро на селски къщи с две спални. Възражда ли се българското село, след като все повече българи от чужбина инвестират в селски имоти?
"Това, което се случва от началото на пандемията, е феноменално. Огромни потоци от хора от големите градове се насочиха обратно към селата. Официалните данни показват, че близо 90 000 души са се върнали да живеят на село миналата година", каза председателят на Асоциацията на българските села Борислав Борисов в ефира на "България сутрин".
Той прогнозира, че това е процес, който ще продължи в следващите 5 години. А от Асоциацията на българските села са изчислили, че минимумът, който се очаква за всяка от тях, е около 50-60 000 души.
"Това са хора в активна трудова възраст. По отношение цените на имотите, интересното е, че се наблюдава едно такова правило - колкото струва в съответния областен град двустаен апартамент, толкова струва една къща в периферията на града", посочи Борисов.
Събеседникът разказа, че всъщност много хора са отлагали този момент, но пандемията е ускорила процеса по преместване.
"Хората търсят рестарт на живота си. В над 90% от българските села има бърз интернет, което предоставя възможността за дистанционна работа. Голяма част от хората, които се местят на село, са в активна трудова възраст, високообразовани", уточни председателят на Асоциацията на българските села пред Bulgaria ON AIR.
А за профила на купувачите той отбеляза, че са предимно хора между 35 и 55 години.
"Основното изискване е да има достъп до интернет, тъй като много от хората се занимават с онлайн търговия. Повечето хора имат собствен транспорт, но има и такива, за които определящото е наличието на обществен транспорт. Търсят се къщи с двор", каза Борисов.
Събеседникът подчерта, че все пак най-бързо се продават по-модерните и луксозни къщи.
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 3 години
преди 3 години
преди 3 години
преди 3 години
преди 3 години