България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Дигитализацията ще спре фалшивите ТЕЛК решения?

"Документите могат да бъдат издадени от всякакъв вид лечебни заведения", каза адвокат Георги Коев

20.09.2021 | 08:23 Редактор: Искра Ангелова

Мащабна схема за издаване на фалшиви ТЕЛК решения бе разбита в София. Арестувани бяха общо 7 души, от които трима лекари, председатели на ТЕЛК комисии. Акцията се проведе в три столични болници. Защо се стига до подобни схеми и какво предвижда оттук нататък законът?

"Етапите са свързани с процедурата, която е строго несъвършена. Етапът е следният - човекът, който е подал заявление, получава писмо с какви документи следва да се снабди сам. И му обясняват, че колкото повече - толкова по-добре. Човекът тръгва сам да си набавя необходимите документи, с които евентуално да докаже, че има заболяване, което му дава право да бъде категоризиран", каза адвокат Георги Коев в студиото на "България сутрин".

И подчерта, че с тези документи се явява пред Комисията.

"Пред нея се явява папката с документите, а не болният човек. На Комисията той не се преглежда, преглеждат се документите, а ако има забележа - му се казва да донесе още документи. Там е разковничето за възможността за фалшификации, схеми и за нарушения на закона. Там няма лекар, който да го съблече и да го прегледа, а има лекар, който преглежда папката и казва: "С тази папка няма да минете, трябват още документи, ще ви дам още 2 седмици", допълни адвокат Коев в ефира на Bulgaria ON AIR.

По думите му за ТЕЛК се отделят над 1,7 млрд. лв годишно.

"Голяма част от тези суми през последните години е явно, че са неправомерно изразходвани за лица, които не се нуждаят от тях. И то за сметка на лица, които действително се нуждаят от тях, но не получават адекватно лечение. Документите могат да бъдат издадени от всякакъв вид лечебни заведения, няма специализирана насоченост. Проблемът е, че няма електронно досие, в което да е отбелязано всеки преглед, на който е ходил човека, всяко лечение, което да му е предписано", подчерта той.

Адвокат Георги Коев смята, че това е една усложнена престъпна дейност, която е нормално обществено явление.

"Само през последните 20 години положението на хората, нуждаещи се от подобен род подкрепа - ТЕЛК, се усложнява, а това лято дори се рекламираше, че над 50% от вече освидетелстваните ще отпаднат. Те заплашиха хората, че няма да им дават повече пари, независимо от заболяването, което породи страх и истерия.

Той допълни, че контролът как се разхлабват парите е на НОИ. И е категоричен, че дигитализацията ще спре този порочен процес.

Вижте целия разговор във видеото.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК