България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Учениците приемат онлайн обучението като ваканция - ето защо са ниски оценките им

"Важно е вкъщи да се говори за образование, да се знае, че това е ценно", каза Дарин Маджаров

08.09.2021 | 08:13 Редактор:

Всеки втори ученик, явил се на матура по български език и литература, има слаба оценка. Това сочат резултатите от поправителната сесия. На какво се дължат тези слаби оценки и какви са начините за справяне с негативната тенденция?

"Успешната формула е микс от присъствено и онлайн обучение. Само учене онлайн за никого не е добре. Само учене в клас е ясно, че не е достатъчно ефективно. В бъдеще ще бъдат прилагани и двете форми. Това, което ще стане, е учителите да стават все повече като ментори. В клас правят практични неща, а вкъщи се дават платформи с видео уроци, тестове, за да може учениците да научават новия материал", каза основателят на онлайн платформата Уча.се Дарин Маджаров в студиото на "България сутрин".

По думите му по този начин вкъщи се учи новият материал с онлайн форми, а в клас се тренират различните умения на учениците. А относно ниските оценки, той посочи, че тази тенденция не е нова.

"Те са сходни с минали години. Отдавам това на културата. Един ученик, за да има добра оценка, е важно вкъщи да се говори за образование, да се знае, че това е ценно, че само така може да имаш добър и щастлив живот, хубава работа. Не мога да си представя семейство, което да държи на образованието, да позволи детето да има двойка", добави още основателят на онлайн платформата Уча.се.

Според него, когато вкъщи се говори за образование, ученикът отива на училище подготвен и програмиран, че трябва да учи.

"Редки са случаите, в които вкъщи средата не е добра, а училището е успяло да преобърне едно дете. Затова оценките са такива. В семействата, където се говори за образование, децата изкарват отлични оценки, ходят по олимпиади, справят се", категоричен е Маджаров.

Събеседникът сподели, че голяма част от учениците са възприемали онлайн обучението като ваканция.

"Събирането на живо с практични проекти е много ценно, тогава се тренират много важни наши умения", обясни още основателят на онлайн платформата Уча.се пред Bulgaria ON AIR.

А за начините, с които можем да преодолеем тези ниски резултати, Маджаров каза, че са пряко свързани с това образованието да стане приоритет на родителите и възрастните хора.

"Тогава ще станат приоритет и за учениците. Всичко тръгва от семейната среда - там се поставят основите, там се гради уважението към учителя, там се казва, че ученикът трябва да полага усилия, а не да има само шестици. Слабите оценки са там, където родителят липсва - може да е там тялом, но духом да го няма", увери събеседникът.

Гледайте целия разговор във видеото.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК


1
2 rate up comment rate down comment 0
анонимен
преди 3 години
Приемат го така, защото родителите им не ги контролират и не изискват от тях. Интересно преди учителите бяха виновни за лошите оценки, сега пък онлайн обучението. Никой родител не каза, че той не обръща внимание, не следи и не проверява до къде е стигнало детето. Сигнализирай за неуместен коментар