През 2011 г. в България е имало 158 дами столетници, през 1926 г. те са били едва 73. Тези и други интересни факти за живота на българина може да се научат от Изложбата на преброяванията, която е подготвена от Националния статистически институт, Държавната агенция "Архиви", съвместно със Столичната община.
"Първото преброяване е извършено 1880 г., имало е и след двете Световни войни. Те следват основните исторически и социални промени в страната. Искаме да покажем на хората каква е ползата от преброяванията. Те осигуряват информация за управлението на страната, политики, управление на фондове", заяви директорът на "Социална и демографска статистика" в НСИ Магдалена Костова пред "България сутрин".
Тази година ще се проведе 18-ото преброяване. То ще започне на 7 септември и ще продължи до 3 октомври. От 7 до 17 септември всички граждани могат да се преброят електронно. След това преброители ще обиколят всички сгради и жилища.
Пандемията се отразява и на преброяването - има недостиг на преброители.
"Няма много желаещи. В по-малките общини има достатъчно преброители и контрольори. Но в големите градове има недостиг. Надяваме се, че там ще има повече семейства, които ще се преброят електронно. За София са необходими 4000 преброители, събрани са 50% от тях. В районите "Витоша" и "Триадица" са налични едва 20% от необходимите преброители. Електронното преброяване е по-бързо и удобно, ще улесни и нашата работа, защото данните вече ще са въведени", обясни Магдалена Костова за Bulgaria ON AIR.
Преброяването беше планирано за януари, но заради пандемията беше отложено за есента. Има осигурени защитни средства, всички преброители са инструктирани как да гарантират здравето си и това на преброяваните лица.
А дотогава всеки може да си обогати познанията на България с една историческа разходка в цифри на Моста на влюбените до НДК.
Вижте повече в репортажа на Владимир Гешев.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК