Нова опасна мода тръгна в интернет - деца поглъщат магнитни топчета заради предизвикателство в социалните мрежи. Шестгодишно момиченце вече пострада заради новата игра в мрежата.
"Регулациите, които съществуват, дават доста указания на родителите, върху които тежи най-голямата отговорност. На всички тези магнитни топчета е ясно изписано, че те не са подходящи за деца до 7 години. Както виждаме от болничната информация, това е 5- или 6-и случай за тази година. Това до голяма степен означава, че родителите не са си свършили работата, защото не е трябвало да допускат в дома си такива играчки". Това заяви изпълнителният директор на "Активни потребители" Богомил Николов в студиото на "България сутрин".
Според специалиста първото, което трябва да направим, е да филтрираме достъпа до подобни продукти.
"Вторият въпрос е откъде те могат да научат различни предизвикателства и рискови фактори. Без интернет те отново биха могли да направят нещо подобно", категоричен е Николов.
"Интернет е просто средство, инструмент за разпространяване на такъв тип игри, сензации, на неща, които зарибяват децата да направят предизвикателство. Интернет може да бъде доста опасно място за децата. По статистика в България 1 от 7 деца е ставало жертва на онлайн насилие. Следите винаги остават, когато говорим за интернет, но проследяването им невинаги е възможно и лесно, така че да стигнем до източника на проблема", посочи IT специалистът Христо Ласков пред Bulgaria ON AIR.
По думите му родителите имат ключова роля относно това как децата да използват социалните мрежи безопасно.
"Има редица технически средства, които могат да се използват, включително от родителите, които да "орязват" времето на децата. Първо - колко време на ден те стоят в такъв тип приложения. Второ - в какви часови пояси ги използват. Не знам как можем да елиминираме риска изконно, но можем да го намалим до едни нива, които да бъдат приемливи за нас като родителите. Посредством различни приложения родителите могат да знаят, че детето използва определени приложения", уточни IT специалистът.
Богомил Николов подчерта, че в конкретния случай с магнитните топчета ясно е било посочено, че не са подходящи за деца под 7 години и изтъкна, че родителите трябва да филтрират играчките, които купуват за децата си.
"Преди години имаше система на ЕС, която осигуряваше информация между болниците и надзорните органи и обществото, за да знаем, че в даден тип продукти има по-голям риск. Сега подобна система няма. Болниците трябва да докладват подобни случаи, за да се научава по-рано за подобни рискове", добави изпълнителният директор на "Активни потребители".
А Ласков изтъкна, че трябва да имаме идея къде ходят и какво правят децата, за да знаем какво можем да очакваме като риск, да сме информирани и да знаем какво да предприемем.
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 3 години