fallback

Симидчиев: Ваксинацията изостава, вирусът няма да изчезне, ще има повече смъртни случаи

Медикът смята, че ваксинационната кампания е пострадала от фрагментирането на мненията

20.07.2021 | 09:30 Автор: Юлия Христова

Разпространението на Делта варианта на Ковид-19 у нас набира скорост. Очакванията са до септември той да стане доминантен в страната ни. Провалихме ли се с плана за ваксинация и може ли здравната ни система да издържи на още вълни на коронавируса?

Имаха механизъм на финансиране. Това е реален медицински проблем, въпросът е дали трябва да стане по клинична пътека или по друг начин. Неразумно е една инфекция да се финансира по НЗОК, трябва да има друг механизъм. Сегашният механизъм беше направен като кръпка. Това каза за "България сутрин" пулмологът д-р Александър Симидчиев. 

По думите му се стига до финансово усукване на системата заради различното финансиране на пътеките.

"Когато влезем в парламента, трябва да постигнем консенсус. Така ще се постигне добро и качествено здравеопазване в България. Клиничните пътеки не са начин за ефективно финансиране на системата, опитваме да се нагодим, но има по-добри начини. Изисква се хората да спазват правилата", подчерта д-р  Симидчиев пред Bulgaria ON AIR.

Според него някои пътеки не са добре финансирани.

"Най-добре финансираните осигуряват що-годе добро ниво на лечение. Планът за ваксинация у нас е изостанал и е явно, че вирусът няма да изчезне тази година. Ще се върне, когато се върнем в затворени помещения с ниска вентилация, а децата се върнат в детските градини. Ниското ниво на ваксинация ще се прехвърли в здравната система, ще има повече смъртни случаи. Ваксинацията е като застраховане - превантивна мярка. Всички имаме отговорност да се случи една такава кампания. Реално тя пострада заради фрагментирането на мненията", заяви още събеседникът. 

Той е на мнение, че някои хора е възможно да станат жертва на повторна инфекция.

"Тук идва ролята на ваксинацията. Разбирам притеснението, но много от нежеланите медицински последици се проявяват в рамките на 60 дни след поставянето на дозите. Но сега това не се случва", заяви още пулмологът и допълни: "Новият здравен министър трябва да се заеме с това да се върне доверието, че когато медицинските специалисти кажат нещо, то е смислено. Трябва да имаме обща визия. Ако не сме здрави, всичко останало няма значение". 

Гледайте целия разговор във видеото

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК  

fallback
Още от България сутрин
fallback