fallback

Инж. Кремен Георгиев: Цената на парното се политизира, а не би трябвало

Поскъпването е проста математика, смята енергитикът

01.07.2021 | 09:28 Автор: Здравко Черкезов

По-високи цени на ток, парно и газ от днес. Електроенергията ще поскъпне средно с 3% в цялата страна, природният газ ще достигне най-високата си цена за последните две години, а парното в София ще поскъпне с над 14%. Основателно ли е поскъпването им и как ще се отрази това на джоба на българина?

"Скокът в цените на тока и парното наистина ще се усети, но енергията не произлиза от само себе си. Не я взимаме директно от Слънцето, така че това всичко е обусловено от повишаването на цената на основното гориво, което ползват топлофикациите - природния газ, и свързаните с него разходи за въглеродни емисии", заяви председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества в България инж. Кремен Георгиев в студиото на "България сутрин".

Цените, определени от КЕВР днес, ще действат в рамките на следващия едногодишен период и са съобразени със световния пазар, където въглеродните емисии се заплащат все по-скъпо, стана ясно от думите му. 

"Качеството на услугата не се влияе от международните пазари. Това се дължи на кадрите, които работят в топлофикация. И в енергийния сектор въпросът с кадрите е доста наболял", изтъкна инж. Георгиев пред Bulgaria ON AIR.

Според него този проблем може да бъде превъзмогнат само с образование и нормални заплати.

"КЕВР определя какви разходи са присъщи за всяка една топлофикация. В много редки случаи се признават разходи за повишаване на заплати, което в конкретния случай води до отлив на кадри и до трудност за тяхното намиране", обясни енергетикът.

По думите му токът на свободния пазар също следва цените на горивата и следователно няма да има съществена разлика в цените.

"За съжаление, цената на парното се политизира, а не би трябвало. Огромна част от определянето на цената на парното - над 90%, е проста математика. Ако имаме повишени цени на вход на дружеството, което произвежда тази енергия, съответно трябва да се повиши и цената на изход. Ролята на регулатора е да определи какво е това повишение или съответно намаление", посочи инж. Георгиев.

Екологичните изисквания на Европейската комисия към топлофикациите (и към всички производства, които замърсяват околната среда) от години стават все по-строги и те на практика се изпълняват, защото топлофикационните дружества нямат друг измор, стана ясно още от думите му. 

Гледайте целия разговор във видеото.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

fallback
Още от България сутрин
fallback