Първият български военен научно-изследователски кораб, който ще премине през Гибралтарския пролив и ще стигне до Антарктида, търси своето име. Корабът е закупен за 1,2 млн. лева. Той ще изпълнява и образователни функции във Военноморското училище във Варна. Ще участва и в спасителни операции.
Председателят на Българския антарктически институт проф. Христо Пимпирев подчерта, че полярните региони са бъдещето на планетата.
"С промените на климата ледената покрива се топи, което е алармиращ сигнал за всички нас, които живеем на останалите континенти. От друга страна се улеснява корабоплаването. Северният морски път почти ще се освободи за кораби", каза още проф. Пимпирев.
И добави, че Антарктида е 1/10 част от нашата планета. Континентът е богат на природни ресурси и научни загадки, които трябва да се разбулват."Управлява се от договор, в който има постоянни членки. Тези страни с консенсус взимат всички решения, свързани с този континент. България стана постоянен член на този договор и това правителство още през 1998 г. Управляваме заедно с 28 държави - най-великите сили в света", посочи проф. Пимпирев.
От думите му стана ясно още, че България в момента няма кораб, който да плава в Световния океан."Този кораб ще прави научни изследвания. За пръв път български кораб ще стигне до Ледения континент. България ще стане член на асоциацията, която обединява научно-изследователските кораби на Европа, които имат обща цел. С този кораб България ще се включи в щурма на човечеството да изучи Световния океан", изтъкна проф. Пимпирев.
До момента са предложени хиляди имена на официално обявения конкурс за име на кораба. 30 юни е крайният срок за подаване на предложения за имена.
А 30-ата юбилейна българска експедиция трябва да тръгне към Антарктида през ноември. Но не с новия кораб, тъй като преди това той трябва да бъде ремонтиран. Ремонтът ще отнеме около месец, но процедурите са тежки и бавни, а след тях трябва да бъде осъществено пробно плаване.
В края на януари 2022 г. новият ни кораб трябва да потегли в Световния океан.
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК