Великобритания гони 15 000 българи вследствие на Brexit. Тези хора губят право да пребивават в страната с цел работа и обучение, а ако са там рискуват да бъдат депортирани след 30 юни. Какво ще стане с нашите сънародници във Великобритания и трябва ли да са изненадани от случващото се?
"Не мисля, че българите трябва да са изненадани. Имаше кампания повече от 2 години за регистрация за всички европейци, които живеят във Великобритания. След Brexit идеята за свободно придвижване на хора с капитали, която характеризира общия пазар на Европейския съюз, вече не важи на територията на Острова. За всички българи, които са там, беше ясно, че трябва да придобият уседналост. Оттук нататък всеки, който пътува до Великобритания, трябва да има едно наум, че кратки пътувания са добре, но дългосрочни ангажименти и работа - със сигурност ограниченията ще бъдат много големи", каза зам.-директорът на Европейския съвет за външна политик Весела Чернева за "България сутрин".
Според нея една от причините за Brexit e, че британците не са искали източноевропейци да се заселват на Острова.
"Миналата година правихме проучване и за първите три месеца на пандемията 300 000 души бяха влезли в България. Към края на юни голяма част от тях се бяха върнали там, където работят. Бяха останали около 80 000. Това е доста голяма група, която е добра възможност за българската икономика", добави Чернева.
И подчерта, че повечето, които са заминавали за чужбина, са хора без семейство и деца, както и студенти.
"В момента, в който едно семейство се установи, децата започнат да учат, адаптират се към средата, е много трудно да се върнат. Коронакризата беше някаква възможност. Освен българския работен пазар, най-големият бенефициент от такова движение биха били по-малките общини. Онези градове, които видяхме, че опустяха пред последните години и които имат нужда от млади хора", посочи зам.-директорът на Европейския съвет за външна политик.
Чернева смята, че Европейският съюз в момента се намира в повратна точка.
"Освен че пандемията и възстановяването от нея е сериозно предизвикателство, знаем, че в Германия има избори, краят на ерата "Меркел". Догодина ще има и избори във Франция. Все пак Brexit не успя да нанесе същинска пукнатина, защото 27-те се обединиха и останаха като една в преговорите за излизането на Великобритания. Това показва, че ЕС има гръбнак", допълни Весела Чернева пред Bulgaria ON AIR.
И цитира проучване, което показва, че 49% от германците смятат, че Европейският съюз не работи добре.
"За тях основният проблем бяха ваксините. Те казват: "Ние произвеждаме ваксини, а пък няма достатъчни за нас." За тези големи страни това понякога наистина е предизвикателство. А българите са много еврофилни и подкрепят ЕС. Над 60% е подкрепата, но същевременно казват, че биха искали да видят повече интеграция, фискална солидарност. Но от друга страна, когато ги попиташ коя страна е вашият съюзник и трябва да бъде близък партньор - над 70% посочват Русия, а над 60% казват Китай", коментира Чернева.
Тя каза още, че санкциите ни, наложени по закона "Магнитски", не са изненада за ЕС.
Вижте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК