Сътресения в "Александровска" болница. До дни се очакват решения по казуса с финансовото състояние на лечебното заведение. По думите на служебния здравен министър Стойчо Кацаров, общата финансова загуба е 68 млн. лв. Източват ли са средства от лечебното заведение?
"От наша гледна точка случващото се не е приятно. Разстройва се дейността на болницата, защото имаме чувството, че се образуват лагери - сякаш сме на футболен мач и всеки вика за своя отбор, което е абсолютно недопустимо за болница, за лекари. Срам ме е от случващото се. Да се изнася скандал извън болница, да се коментира от всички, да ставаме обект на подигравки - за мен това е недопустимо. Има начин това да се каже по по-културен начин", заяви началникът на "Клиниката по нуклеарна медицина" към "Александровска болница" доц. д-р Валерия Хаджийска в студиото на "България сутрин".
"Ние сме убедени, че това е един измислен проблем. Един проблем, който може да доведе само до настъпване на хаос в нашето здравно заведение", коментира началникът на "Клиника по съдебна медицина“ към "Алексанровска болница" доц. д-р Александър Апостолов.
Относно увеличението на дълговете на болницата за последната една година, медикът подчерта, че това се случва, защото "Александровска болница" предприема ходове за инвестиране на средства в апаратура, която е необходима, за да бъде лечебното заведение на високо ниво, както и за обучение на студенти.
"При нас се приемат пациенти, които биват отхвърляни от другите лечебни заведения. При нас лежат пациенти по цял ден с три хемоглобин. Те харчат много и другите болници не искат да ги приемат", отбеляза д-р Хаджийска.Д-р Апостолов коментира, че клиниката, която ръководи, е перманентно губеща.
"Всяка година тя генерира загуби на "Александровска болница" в размер между 400 000 - 800 000 лева", уточни той пред Bulgaria ON AIR.
"30-40 години никой не инвестира нито един лев в съдебната медицина като медицинска специалност. Едва към 2015-2016 г. ръководството на "Александровка болница" реши да инвестира средства в ново оборудване за съдебно-медицински изследвания", добави още медикът.
Той заяви, че болницата винаги ще бъде на загуба, защото извършва куп социални дейности, които са вменени в отговорност на държавата - страната не прави финансиране на тези дейности, за да влязат средства в болницата, а лечебното заведение поема този разход.
"В момента мениджмънтът на болницата е в много добра кондиция. Всяка смяна би довела до настъпване на хаос за неопределено време", отбеляза д-р Апостолов.
Той добави, че дълговете на болницата не са от близките няколко години.
"Дълговете на тази болница са формирани не в последните 1-2 години. Те са в перманентно състояние на дългова криза. Това е било известно на куп правителства, куп министри, кум министър-председатели. Да се казва, че всичко настъпи като криза сега, не е вярно и не може да го обсъждаме в този стил", заяви доц. д-р Апостолов.
Доц, Хаджийска е категорична, че лечебното заведение не е в криза.
"Не мисля, че "Александровска болница" е в криза. Какво означава, едно лечебното заведение да понесе върху гърба си основната част от пандемията, да преструктурира поне 5 от водещите си звена и да продължи въпреки всичко да предлага другите си услуги?", коментира тя.
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК