Бащата на медицината - Хипократ, е казал: Ако искате болният да оздравее, положете го върху кон и той много бързо ще се съвземе. Меланхолията изчезва, когато хората яздят - освобождават се от тъмни мисли и се изпълват със светли мисли.
"Това са най-невероятните същества и са ми помагали в най-тежките моменти. Хора от различни професии казват, че ездата ги зарежда - качат ли се на кон, проблемите изчезват", сподели Ангелина Асенова от конна база "Хан Аспарух" в ефира на "България сутрин".Тя разказа, че въпреки локдауна, не е била заключена с конете.
"Ние с тях не бяхме заключени и трябваше да се движим активно. Трябваше да се грижа за шестте коня тук. Проблемът беше само с изхранването. Сега, като се поуталожиха нещата, се намериха хора да ми помагат и се справям", добави Асенова.
Тя е категорична, че българите наистина сме свързани с конете.
"Връщат се хората, зареждат ме и мен с обичта си към конете. Конният спорт е невероятен, но много скъп - изисква средства, работа и труд", каза Асенова пред Bulgaria ON AIR и шеговито добави:"Има една сентенция - "истинският мъж трябва да мирише на уиски и кон".
Асенова разказа и за терапевтичния ефект от ездата.
"Има хора тук, които се занимават специално с терапия. Едно момче, което беше с по-забавени движения, само за 2 години имаше страхотен прогрес. Но ездата влияе страхотно върху всички болестни състояния. Предполагам, че това се дължи на цялата позитивност и държание на конете. Повечето хора след тренировка си тръгват едва ходейки. Ездата натоварва всички мускулни групи", каза Ангелина Асенова пред водещия Мирослав Димитров.Тя уточни, че за съжаление повечето породи у нас са се загубили, защото са закрити много от конезаводите. Много малко са останали източно-българските коне.
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК