Българската асоциация по хемофилия за поредна година провежда информационна кампания под надслов "Движим се заедно с промяната". По повод Световния ден на хемофилията, който се отбелязва на 17 април, и тази година много публични личности подкрепят кампанията.
"Хората с хемофилия са абсолютно равнопоставени на всички останали в обществото. До средата на миналия век това е детско заболяване, не са преживявали повече от 14-15 години или са били толкова силно увредени, че не са могли да извършват никаква дейност", заяви председателят на Българската асоциация по хемофилия Виктор Паскалев в "България сутрин".
"Все още има останали митове от миналото за дискриминация. В училище и детска градина някъде отказват да ги приемат. Шест месеца водихме бюрократични войни, докато запишем едно детенце в детска градина. Проблемът идва от страх и непознаване на заболяването. Това заболяване не е животозастрашаващо, навремето е било смъртна присъда. Вече е по-скоро хронично, а хората могат да работят и да се вписват добре в обществото", обясни Паскалев.
"Това заболяване не може да бъде прихванато посредством вирус, не е заразно заболяване. Има случаи на придобита хемофилия, но те са изключително редки. Обикновено се наблюдават при много възрастни хора или при родилки", каза д-р Банчев пред Bulgaria ON AIR.
Характерно за заболяването е настъпването на спонтанни ставни кръвоизливи, без да има кой знае каква травма. Тежестта, която тялото причинява, води до кръвоизливи в ставите. Заболяването е свързано с продължително кървене, стана ясно от думите му пред Мирослав Димитров.
"Заболяването се е превърнало в съвместимо с живота състояние. В днешно време наричаме пациентите с хемофилия - хора с хемофилия, можем да си позволим най-съвременното лечение за тях", изтъкна д-р Банчев.
Гледайте цялата дискусия във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 3 години