Одобрението към досегашния парламент възлиза на 17% и в последните 3 състава на парламента това е един традиционен дял на доверие, предвид обществените нагласи по работата на парламента в последното десетилетие. Това отбеляза социологът Лидия Йорданова в "България сутрин".
По нейни думи, в България трайно се насажда, че изборът на гласоподавателите е подменен. Немалко българи смятат, че политически не са представени в парламента - 49% от тях са отговорили в проучване на "Екзакта", че нямат представителство в 44-ото Народно събрание.
"Политическото представителство зависи единствено от нас. В навечерието на парламентарните избори, онова, което обединява всички избиратели, е тяхното желание за честност на изборите. Доколко ще са честни, зависи и колко ще се предвиди като автентично нашето представителство в следващия състав на парламента", заяви социологът в ефира на Bulgaria ON AIR.Важно е да се излезе от типичните за българите обвинения, че щом има депутати в парламента - нещо не е наред.
"Пътят към демокрацията и доброто законодателство преминава през доверие и уважение на институциите. Ние трябва да знаем, че от уважението към парламента зависи уважението към държавността в България", подчерта Йорданова пред новите лица на "България сутрин" Мария Константинова и Мирослав Димитров.
И посочи основната прилика между предишните 3 парламента - ниското доверие, а разликите - повече обвинения в лобизъм, непрозрачност, лошо поведение на депутатите във вече миналото 44-ото Народно събрание.
"Оценката за работата на един парламент не е единствено функция на преценката за това какво е качеството на законодателството. Хората гледат как се държат народните представители, хората отразяват зле техните скандали и техните неизяснени позиции, пренасянето на чисто политически битки на територията на законодателството. Всичко това наистина много дразни хората", смята социологът.
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК