В битката с коронавируса, която целият свят води над една година, се включва и един от най-младите клонове на медицината – генетиката. Ще успее ли познанието на човешкия геном да помогне за справянето с пандемията и има ли отношение ДНК-то ни към процеса на заразяване с вируса.
Все още знаем малко за генетичния материал, който имаме, защото това е огромна база данни. Всички си задават въпроса защо има хора, които боледуват тежко, леко или такива, които изобщо не боледуват. Вероятно отговорът е в нашия геном. Определен генотип хора боледуват тежко и това е вероятно заради различно реагиращ геном. Има и такива, които не се разболяват, защото носят в себе си защита. Това каза за "България сутрин" акушер-гинекологът и специалист по генетични изследвания д-р Димитър Георгиев.
По думите му разбирането на човешкия геном ни е донесло много възможности.
"Има възможност да се извади ДНК на бебето в 9-та гестационна седмица, за да разберем дали бебето боледува", обясни акушер-гинекологът за Bulgaria ON AIR.
Според него науката за гените ни се развива със страшно бързи темпове и вероятно в следващите 20 г. ще знаем много повече.
"Човешкият геном крие отговори на много въпроси, които си задаваме", обясни д-р Димитър Георгиев.
Лекарят е на мнение, че няма защо човечеството да се страхува от иновации, разкриващи ни повече за генома. Той допусна, че кризата с коронавируса ще доведе до голям тласък в развитието на генетиката.
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 3 години