Локви, дупки и без градски транспорт - с това се сблъскват всеки ден жителите на столичния квартал "Витоша". Това ги накара да се вдигнат на бунт и да поискат отговори от институциите.
"Ситуацията в квартала е такава от години. Това е известно и на Столичната община, и на другите институции. В 21-ви век, когато светът говори за устойчиво развитие и достъп до градска среда, ние сме свидетели на това нещо", сподели жителят на "Витоша" Кристиан Желев в ефира на "България сутрин".
Той е един от първите подали сигнал. Мъжът подчерта, че конкретната ситуация е такава, откакто са започнали снеговалежите. По думите му са подадени множество сигнали, но реакции от институциите няма.
"Основният проблем в район "Лозенец" е съсобствеността. Става дума за частен терен с отреждане за бъдеща улица. Всъщност тя нито е отчуждена, а още по-малко е проектирана, а най-малко е изградена и въведена в експлоатация. Резултатът от това е, че през нея тече воден поток, който не е обхванат по здрав начин", коментира Момчил Якимов от отдел "Благоустройствени действия" към район "Лозенец".
Непосредствено до тях се намира и ливада, която е проект за бъдещо училище.
"Тази улица за нас е важна и сме я подали в точка първа в списъка за отчуждение за бюджет 2021 г. Тази година той е намален и ние няма потвърждение дали отчуждението ще бъде извършено", допълни той пред Bulgaria ON AIR.
Якимов посочи още, че положението е такова в целия квартал.
"Ние влагаме големи усилия да разясним на гражданите за същината на проблема, защото тук продължават да се заселват хора, които после остават разочаровани", каза той.
Друг гражданин - Христо Климентов, коментира, че данъците са изключително високи.
"Дупката е огромна. Ако не си плащахме данъците, нямаше да имаме претенции", добави той.
"Няма никаква пряка връзка между това какви данъци се плащат и колко от тях остават пред вратата на хората. След 2 месеца има избори, гражданите, които желаят част от данъците им да остават директно пред вратата, трябва да си изберат такива политически платформи. Иначе всичките пари отиват в един общ бюджет. С парите, които идват от разрешителни за този квартал, в момента се оправят улици, които са чакали 15 години на другия край на София", категоричен е Момчил Якимов.
Друг жител попита защо продължава строителството на нови сграда, след като улицата не е урегулирана.
"До няколко години ще бъде построен целият участък до Околовръстното. Новите собственици биват заблудени с това, че кварталът се развива. Имаше проект за метро, но в момента е замразен", допълни той.
Вижте повече в репортажа на Натанаил Раичков.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК