"Във Великобритания 500 000 души са ваксинирани и с двете дози. Това е по-малко от 1% от населението. Но броят на заразените в страната намалява, поради няколко причини - 20% частично покритие от ваксинация, между 5 и 10% са прекарали инфекцията, както и наложените ограничителни мерки", заяви епидемиологът и преподавател в Лондонското училище по тропическа медицина д-р Петър Марков в ефира на "България сутрин".
"Тези, които рано са направили сделки за ваксини, сега имат възможност да ваксинират масово. Епидемията ни изненадва през цялото време. Ние се борим с всички възможни средства. Във Великобритания например, се ваксинира с всички налични ваксини за първа доза и след това с каквото има като тип ваксина. Това е един доста прагматичен подход", смята епидемиологът.
По думите му можем да очакваме вирусът да се нагажда дълго време спрямо променящата се ситуация. В началото не му е трябвало никакво нагаждане, защото никой не е имал имунитет. Сега му се налага да мутира и това ще се случва все по-често. "Трябва да намаляваме броя на заразените в световен мащаб. Колкото повече хора са имали естествена инфекция или са ваксинирани, толкова повече нараства броят на защитените. Очаква се те да не боледуват тежко и да бъдат ниско заразни", каза д-р Марков пред Bulgaria ON AIR.Той смята, че най-голямото постижение в положителна посока е, че само за по-малко от година в световен план има няколко работещи ваксини с голяма ефективност.
"Имаме още да убеждаваме хората, че трябват мерки, които да спасяват човешки животи", допълни експертът.
Гледайте целия разговор във видеото
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК