България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Български лекар в Германия за решенията на НОЩ, новите щамове и тестовете

Според д-р Аспарух Илиев маската под врата и декоративно на устата е чест феномен

29.01.2021 | 08:28 Редактор:

 

Най-рисковано за разпространението на Ковид-19 е посещението на бар. Това е заключението на Тексаската медицинска асоциация. Броени дни остават до завръщането на учениците в клас. Според същия анализ това може да доведе до риск от шеста степен по скалата.

"Критични и рискови са срещите на големи групи хора, в които има т.нар. свръхразпространители. Трябва да се избягват срещите на големи групи хора. Във всеки случай на разпускане на мерките, рискът расте. Решението на НОЩ за въвеждане на скала и динамичен анализ е правилно", каза ръководителят на лаборатория в Берн д-р Аспарух Илиев в ефира на "България сутрин".

Той подчерта, че за връщането на децата в училище има няколко проучвания. И цитира най-голямото от тях - в Индия, което показва, че децата са ключови в разпространението на вируса.

"Исландия твърди, че децата нямат роля в разпространението. Истината е вероятно и на двете места, важен е начинът, по който се спазват хигиенните мерки в училището. Трябва да си зададем въпроса къде се намираме ние. Нашите данни са категорични, от декември настъпи намаляване на броя на болни", отбеляза д-р Илиев.

По негово мнение в голямата си част в заведенията за обществено хранене в България мерките не се спазват. 

"Маската под врата и декоративно на устата е много чест феномен. Основните разпространители от децата са на възраст над 12 години. Малките се счита, че имат и известен имунитет, който е по-различен от на възрастните. Ако въпросът е да намерим компромис, хубаво е да помислим за тази граница от 12 години", подчерта медикът в ефира на Bulgaria ON AIR.

Той смята, че във всеки един момент трябва да има готовност мерките отново да се затегнат. Училищата в Германия остават затворени поне до средата на февруари, но страхът от английския щам е голям. Д-р Илиев бе категоричен, че новите щамове се засичат и с антигенните, и с PCR тестовете.

"Евентуално при по-големи мутации би могло антигенните тестове да не са толкова точни. Срещу английския щам ваксините ще работят, трябва да се проучи дали ефективността ще е толкова висока спрямо бразилския и южноафриканския щам. РНК-ваксините могат да бъдат модифицирани много бързо", коментира Аспарух Илиев.

Вижте целия разговор във видеото.

Снимка: Bloomberg.com

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК