Държавите от Европейския съюз решават дали одобряват предложените преговорни рамки за присъединяване на Северна Македония и Албания към общността. Темата ще бъде обсъдена на днешното редовно заседание на външните министри на държавите членки на Съвета по общи въпроси, което ще се проведе онлайн.
Той обясни, че рамката за преговори се приема с консенсус, а ако не се приеме от всички страни членки, се отлага за следващото председателство.
"Ние не искаме да ги избутаме, нашето председателство беше насочено към Западните Балкани и интегриране на страните в ЕС. Не е европейска ценност да ни казват да приемем лъжата. Не може европейци да бъдат обучавани, че българите са татарско племе", посочи Ковачев.
По думите му това не е спор за историята, а основата на ЕС.
"Ние сме пълноправен член на Европейския съюз. На изявления вече не вярваме, загубихме вяра и в Договора за добросъседство", категоричен беше евродепутатът от ЕНП пред Bulgaria ON AIR.Той добави, че македонските граждани не може да получават образование, което да ги настройва срещу България. По думите му на заседанието ще се чуят най-невероятни тези, за да бъде прикрита истината.
"Опитват се да намерят аргументи колко била лоша позицията на България, а трябва в европейския дом да живеем без омраза", обясни Андрей Ковачев.
"Толкова много са обтегнати отношенията, че не знам накъде повече. Управляващите са достатъчно красноречиви, ние предлагаме абсолютно европейска позиция. В 21-ви век не сме им позволявали да се самоопределят - това е пълна лъжа. Ако искат да се определят като македонски, да определят езика си като македонски, но те се опитват да замаскират това, че са етнически македонци", каза още евродепутатът.Той посочи, че твърдението на Македонската академия на науките, че езикът им съществувал от няколкостотин години, е "научна фантастика".
"Протегнатата ръка на България остава, но нека стъпим на истината", подчерта Андрей Ковачев.
Вижте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 4 години
преди 4 години
преди 4 години
преди 4 години