Европа отново затяга коланите след поредица от дни с рекорден брой заразени. За разлика от пролетта обаче, този път ясно се очертава опитът на държавните ръководители и правителства да не прибягват до тоталния локдаун, свързан със затварянето изцяло на граници и икономика. Има ли водещ принцип на действие и колко пагубно за по-малките икономики ще бъде повторното налагане налагане на извънредно положение?
Най-странното е това, че витаят теории и те се сблъскват челно с науката, каза за "България сутрин" журналистът Петър Пунчев.
По думите му падането на нивото на образованието води до подобна криза.
"Едно е да си скептичен и друго е да отричаш очевидните неща. Ние не знаем много повече за вируса от март, но разделителната линия е там, където минава образованието. Колкото по-необразован си, толкова по-арогантен си", подчерта събеседникът.
Пунчев коментира, че журналистите трябва да работят по темата със солидарността, а тя изисквала да се носи маска.
"Германия е страната, която най-умерено и организирано реагира на тази ситуация и ако бях в управлението на България, бих копирал техните решения за справяне с нея. Когато държавата предприеме дадена линия на поведение, не може всеки да мисли единично. Нека да се облегнем на експертното мнение", посочи още журналистът.
По думите на бившия заместник-министър на финансите - Любомир Дацов, няма напрежение по летищата, няма и опашки.
"Безсмислено е това с границите, защото за механизма за пренасянето на вируса има доста неясноти. Ако човек има разумно поведение, нещата са контролируеми. Голямата разлика със Западна Европа е в образованието на хората и това се случва много отдавна", обясни той пред Bulgaria ON AIR.
В света вече имало много промени и хората ще трябва да свикнат да живеят тях. Ежедневието спрямо 20 г. назад било много по-динамично, стана ясно от думите му.
"Европа реагира доста по-добре от други ситуации. Презасили някои мерки. Намесата на ЕК поставя много въпроси, защото помагайки в една област, те вредят в друга", каза още Дацов.
Според него при нас, както винаги, имало разхвърляност на мерките.
Гледайте целия разговор във видеото
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 4 години
преди 4 години
преди 4 години