Ректори в България са с три пъти по-високи заплати от тази на премиера. Ректорът на Югозападния университет декларира месечно възнаграждение от над 16 хил. лв. Кой контролира как се харчат публични пари и пари от студентски такси във висшето образование?
"Това, което става в България е, че никой не контролира и не може да контролира как се харчат парите за образование. В момента, в който министърът се опита да контролира, се обличат тогите и излизат на протест, че българското образование не се финансира. Законово автономията на висшите училища е неприкосновена", коментира бившият министър на образованието проф. Сергей Игнатов в студиото на "България сутрин".
Той посочи, че заплатата на ректорите в държавни университети е колкото възнаграждението на ректора на частни университети като Американския колеж в Благоевград.
"В англосаксонския свят ректорът получава до десет средни заплати за страната. Става дума за университети като Кеймбридж и Оксфорд", посочи още проф. Игнатов в ефира на Bulgaria ON AIR.
Той припомни, че се готви промяна, според която ректорите ще получават съответните надбавки, в зависимост от рейтинга на висшето учебно заведение."Правени са много опити но това изисква законова промяна. Министър Красимир Вълчев е успял да се договори с ректорите да изпълнят конкретни точки, за да получат възнаграждение", каза още бившият министър.
Според проф. Игнатов заплатите на преподаватели и асистенти са много ниски."Харчат се публични средства. Трябва системата да се реформира. В закона е казано, че ректорът трябва да има определен брой стаж - това е абсолютно неправилно", добави той.
Проф. Игантов посочи още, че е привърженик на система, в която тези, които финансират висшите учебни заведения, избират ректора.
Според него както учениците, така и студентите имат нужда от социализация, а дистанционното обучение би спряло този процес.
Вижте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК