43 дни на недоволство, блокади, барикади - с искания за оставки, смяна на модела и промяна на Конституцията. Какви рискове крият тези искания и възможни ли са?
"Протестът е морален. За съжаление, повечето такива протести не успяват да спечелят. Макиавели навремето казва, че побеждава въоръженият. Този протест няма социални искания", каза в "България сутрин" историкът проф. Иван Илчев, който е бил два пъти ректор на СУ "Св. Климент Охридски".
Според него дори правителството на Александър Стамболийски след Първата световна война не е на това ниво като сегашния кабинет.
"За да има успех такъв протест, зад него трябва да има някаква структура, която да осигурява организацията, да докарва хора от провинцията. Сега протестиращите съвсем правилно се разграничиха от БСП, от Мая Манолова. Има наръчници по протести в света, този е направен абсолютно непрофесионално", подчерта проф. Илчев.
По думите му разумно е това, което сега започват да правят протестиращите - блокадите на институции.
Проф. Илчев добави пред Bulgaria ON AIR, че не са се появили лидери, а по-добрите са били омаскарени и принудени да се оттеглят.
"Преди 2 седмици имаше подписка от 30-ина преподаватели от СУ. Преди 10 дни излезе подписка на колеги от БАН. Българската интелигенция не е на мястото си. Ние сме в краедворието на Европа, ЕС подхожда с двоен стандарт към протестите в Беларус и в България", посочи проф. Иван Илчев.
Вижте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 4 години
преди 4 години