След три положителни проби за Ковид-19 на деца в столичната 185-а детска градина, бащата на две от тях се решава да провери резултатите им, като ги тества повторно в независима лаборатория. Резултатите са отрицателни.
700 лв. за тестове по-късно и независимо от получените отрицателни резултати, според разписанията на РЗИ семейството остава под 14-дневна карантина. Каква е причината за разминаването на резултатите и подвеждащи ли са тестовете?
Зам.-директорът на НЦЗПБ проф. Ива Христова каза за "България сутрин", че има научно обяснение за подобно разминаване.
"Тестовете не са 100% перфектни, но по-скоро могат да дадат фалшиво отрицателен резултат, отколкото фалшиво положителен. Шансът за фалшиво отрицателен е лошо взет материал, ниска чувствителност. Но фалшиво положителен е много трудно да се получи", обясни проф. Христова за Bulgaria ON AIR.
Тя посочи кога е възможно да се получи положителен резултат за Ковид-19 и при повторно тестване - отрицателен.
"При заразяване вирусът е в клетките на горния респираторен тракт, където се изследва. Вирусът е там, навлиза в клетките, размножава се и започва да се отделя със секретите. Това е моментът, в който тестът хваща вируса. В следващия момент обаче - това е човек, който е заразен с много ниска доза и с добър имунитет. Т.е. той бързо се справя с вируса. Безсимптомните случаи са половината от откритите", разясни зам.-директорът на НЦЗПБ.
Според нея PRC тестовете са златен стандарт, защото доказват самия вирус при взимане на носогърлен секрет. А карантина се налага дори и при безсимптомните пациенти, смята проф. Христова.
"Положителният тест си е положителен тест. Карантината се налага, защото макар и безсимптомен този човек, никой не знае в началото дали ще остане безсимптомен. Второ, той отделя вируса и може да зарази другите хора. След няколко дни, дори при някои хора още на втория ден, тестът може да е отрицателен - вирусът да е вече овладян в организма и да не се отделят достатъчните количества в секрециите", уточни тя.
Ниският вирусен товар все пак не означава, че човекът е здрав, той все още носи вируса, подчерта проф. Христова. По думите ѝ ще продължим да генерираме над 100 заразени за денонощие, въпреки бързите реакции и засилените мерки.
"Голяма надежда има в горещите месеци бройката да намалее, но ние не трябва да разчитаме на времето, а на себе си", добави тя.
Вижте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 4 години
преди 4 години
преди 4 години
преди 4 години
преди 4 години