Управляващата партия в Турция предлага от 15 юли църквата "Св. София" да бъде превърната в действаща джамия. Храмът е паметник от световно значение, а превръщаното му в джамия не е толкова лесно.
"Не трябва да се пипа наследството на Кемал Ататюрк. Виждал съм как там се трупат тълпи, това е една огромна каса за пари, постоянно има опашки. "Св. София" е символ. Най-добре да не се пипа и да си остане музей", коментира историкът проф. Христо Матанов в студиото на "България сутрин".
Той се съгласи, че намерението на Реджеп Ердоган не е добър сигнал към Запада. По думите му голяма част от населението на Турция не знае за какво става въпрос.
Журналистът и външнополитически анализатор - Мехмед Юмер, също коментира темата пред Bulgaria ON AIR. Той посочи, че Турция изпитва икономически проблеми, на Ердоган му е нужен по-силен коз, а в случая това е "Св. София".
"Като тема стои на дневния ред на политическия ислямизъм и целия десен сектор в Турция от дълго време. На 29 май, когато се навършиха 567 години от завладяването на Константинопол, беше прочетено слово от корана и това беше сигнал", отбеляза Юмер.
"Не ми се струва толкова лесно "Св. София" да бъде превърната в действаща джамия. Турският президент наистина трябва да се изправи много силно срещу западната критика", подчерта журналистът.
Юмер е на мнение, че Ердоган винаги успява да покаже нещо, което той иска, през призмата на желанието на неговия политически и ислямистки електорат. Анкетите показват, че близо 80% от турското население няма възражения това да се превърне в действаща джамия, съобщи журналистът.
"Направиха се много неща в Турция, които заличиха много от направеното от Кемал Ататюрк. Един султан управлява от Босфора", смята Юмер.
Вижте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК